Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Barzani-Demirtaş Görüşmesi Başladı

Barzani-Demirtaş Görüşmesi Başladı
  • 21 Eylül 2016 - 13:56
  • 2.136 kez okundu

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, beraberindeki heyet ile birlikte Pirmam’da KDP lideri Mesut Barzani ile biraraya geldi.

Planlanan 4 günlük bir ziyaret kapsamında kimi temaslarda bulunmak üzere Federal Kürdistan Bölgesi’ne giden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş liderliğindeki HDP heyeti, dün gece Hewlêr’e ulaştı. HDP heyetinde Demirtaş’ın yanı sıra, Milletvekilleri Besime Konca, Nadir Yıldırım, Celal Doğan, İmam Taşçıer, Mithat Sancar, Nimetullah Erdoğmuş, Osman Baydemir ve partinin Eş Genel Başkan Yardımcısı Fatma Kurtulan yer alıyor.

Heyetin Hewler Havalimanı’nda ulaşması sonrası burada gazetecilere kısa bir açıklama yapan Demirtaş, bütün Kürtlerin ve Kürt hareketlerinin dünyaya ortak mesajının barış olduğunu söyledi.

‘Kürtlerin en büyük özlemi Kürt liderlerinin, partilerinin yan yana durabilmesi’

Bugün KDP lideri Mesut Barzani ile görüşeceklerini ifade eden Demirtaş, “Tabii ki bütün Kürtlerin ve Kürt hareketlerinin dünyaya ortak mesajı barıştır. Biz zulüm altında olan bir halkız ve kendi topraklarımızda özgür yaşam dışında bir talebi olmayan bir halkız. Bu çerçevede bütün siyasi hareketlerimizin birbiriyle kardeşlik hukukuna bağlı kalması ve bütün dünyaya birlik mesajı vermesi, barış mesajını vermeye devam etmesi eminim ki hepimize güç verecektir. Bu çerçevede Sayın Mesut Barzani’yle hem bölgedeki gelişmeler, hem dünyadaki gelişmelerle ilgili karşılıklı fikir alışverişinde bulunmamızın diğer partilerle bu konuda fikir alışverişinde bulunmamızın önemli olacağına biz inanıyoruz. İnşallah bu ziyaretimiz hayırlara vesile olur. Kürtlerin Kürt halkının dört parçada en büyük özlemi Kürtlerin yan yana, Kürt liderlerinin, partilerinin yan yana durabilmesidir” dedi.

24 Eylül’e kadar farklı siyasi kesimlerle temaslarda bulunacak olan heyet, bugün ilk olarak

Hewlêr’e bağlı Pirmam’da, KDP lideri Mesut Barzani ile bir araya geldi. Görüşmede bölgenin içinde bulunduğu durum ile birlikte Kuzey ve Güney Kürdistan’daki gelişmelerin tartışılacağı ve iki taraf arasındaki ilişkilerin ele alınacağı öğrenildi.

barzani-demirtas-gorusmesi-basladi

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ