Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Barzani-Demirtaş Görüşmesi Sonrası HDP’den Açıklama

Barzani-Demirtaş Görüşmesi Sonrası HDP’den Açıklama
  • 21 Eylül 2016 - 22:16
  • 4.401 kez okundu

KBY Başkanı Mesud Barzani ile görüşen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Erbil’de yaptığı basın açıklamasında Kürdler arası sorunların çözümü ve Kürd ittifakı için bir adım attıklarını söyledi.

 Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) Başkanı Mesud Barzani ile HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP Heyeti’nin görüşmesi sonrası ortak açıklama yapıldı.

KBY Başkanı Barzani, Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP Heyeti’ni Selahaddîn’deki Başkanlık Konutu’nda kabul etti. Aralarında HDP milletvekilleri Osman Baydemir ve Mithat Sancar’ın da bulunduğu heyetle görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, HDP Başkanı Selahattin Demirtaş konuştu.

Barzani ile yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından başkent Erbil’de açıklama yapan Demirtaş, konuşmasında sık sık Kürd birliği ve Kürdler arası sorunların çözümüne vurgu yaptı. Demirtaş’ın türkçe yaptığı açıklamayı HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir Kürdçeye çevirdi.

‘Kaderimizin birbirine bağlı olması bizim için bir şanstır’

Basın toplantısında konuşan HDP lideri Demirtaş, Kürd birliği ve ittifakına vurgu yaptı. Yapılacak güçlü ittifakların Kürdlerin durumunu olumlu etkileyeceğini kaydeden Demirtaş, “Bizim yürüttüğümüz mücadele ile elde ettiğimiz başarıda sizi etkileyecektir. Diğer parçaları etkileyecektir. Kaderimizin bu şekilde birbirine bağlı olması bizim için bir sorun değil bir şanstır” dedi.

Demirtaş’tan Kürd basınına ittifaka hizmet vurgusu 

Kürd basınına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Demirtaş, Kürd basına HDP adına sevgilerini ilettiğini belirtti. Kürd basınının çok büyük mücadelelerle çalışmalar yürüttüğüne işaret eden Demirtaş, “Kürd ve Kürdistani medyanın dilinin Kürd ittifakı ve birliği için son derece dikkatli olması gerekir. Basın üzerinde eleştiri bir haktır. Ancak eleştiriye aşan hakaret, tehdit, küçültücü her türlü haber ve yorum Kürd birliğine ve ittifakına zarar verir. Herhangi bir Kürd lideri, şahsiyeti veya partisi için hakaret edici bir dil kullanmak hiç kimseye hizmet etmez. Dolayısıyla Kürd medya kuruluşlarının çalışanlarının, sahiplerinin, emektarlarının Kürdlerin ittifakına hizmet eden bir dil kullanmaları gerekiyor. Biz hangi Kürd partisi, lideri veya şahsiyeti olursa olsun hakaret, küfür içeren herhangi bir haberi dikkate almayacağız. Bunların amacı bu olmasa da Kürdler arası kopuşa yol açıyorlar. Bizim çabamızı boşa çıkaran da çoğu zaman bu dil ve üslup oluyor. Bütün basın çalışanlarına emekleri ve fedakarlıkları için teşekkür ediyoruz. Ancak daha dikkatli bir dil kullanmaları için ricada bulunuyoruz” diye konuştu.

Demirtaş: HDP’nin ziyareti Kürd birliğinde kapı aralayabilir

Demirtaş, bu ziyaretin Kürdler arası bütün sorunları çözecek bir ziyaret olmadığını belirterek, “HDP bu girişimi ile küçük bir kapı aralayabilir ve bu Kürd birliği konusunda önemli olabilir. Kendi mücadelemizdeki ittifak eksikliğini de bu şekilde gidermenin bir yolunu bulacağız” dedi.

Demirtaş’tan Barzani’ye Diyarbakır minyatürü 

Barzani – Demirtaş görüşmesinin ardından HDP liderinin Barzani’ye, Aram Tigran ile Ayşe Şan’ı anlatan iki ayrı kitap ile Diyarbakır’ın Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olan kadim eserlerini sembolize eden bir minyatür çalışması hediye ettiği bildirildi.

BasHaber 

Etiketler: / / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ