Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Barzani-Erdoğan Görüşmesinin Detayları Belli Oldu

Barzani-Erdoğan Görüşmesinin Detayları Belli Oldu
  • 29 Nisan 2017 - 00:30
  • 2.991 kez okundu
Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında basına kapalı gerçekleşen görüşmeyle ilgili açıklama yapıldı.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani ile Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında basına kapalı gerçekleşen görüşmeyle ilgili açıklama yapıldı.

Görüşmeye ilişkin Kürdistan Bölgesi Hükümeti resmi sayfasından yapılan açıklamada, Kürdistan Bölgesi Başbakanı Barzani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kürdistan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda hemfikir oldukları belirtildi.

Açıklamaya göre görüşmede PKK’nin Şengal’de konuşlanmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, herkese PKK’nin buradan çıkarılması için girişimlerde bulunması gerektiğini söyledi.

Erdoğan’ın, Şengal’deki hava saldırısının PKK hedeflerine yönelik olduğunu belirttiği ifade edilen açıklamada, Peşmerge noktalarının yanlışlıkla vurulduğunu söylediği aktarıldı.

Açıklamaya göre, bu olaydan dolayı derin üzüntü duyduğunu dile getiren Erdoğan, hava saldırısında hayatını kaybeden Peşmergeler için Başbakan Neçirvan Barzani’ye başsağlığı dileyerek yaralanan Peşmergeler için de acil şifalar diledi.

Görüşmede, Kürdistan ile ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiklerini belirten Erdoğan, Erbil-Bağdat arasındaki sorunların diyalogla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Barzani: İlişkiler geliştirilmeli

Görüşmede Başbakan Neçirvan Barzani’nin de Türk savaş uçaklarının hava saldırısıyla Peşmerge noktasının vurulması hadisesinin bir daha yaşanmaması gerektiğini belirterek, Kürdistan hükümetinin de PKK’nin bölgeyi terk etmesini umduğunu söyledi.

Barzani, görüşmede Şengal’de yaşanan olaydan dolayı derin üzüntü yaşadıklarını ve böyle bir durumun tekrar yaşanmaması gerektiğini belirtti.

Barzani, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her yönden geliştirilmesi konusunda Erdoğan’la hemfikir olduğu ifade etti.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ