Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Barzani: Kesinlikle İzin Vermeyeceğiz!

Barzani: Kesinlikle İzin Vermeyeceğiz!
  • 06 Aralık 2015 - 18:08
  • 1.600 kez okundu

Kürdistan Başkanı Mesud Barzani, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Jan Kubis ve beraberindeki heyeti Erbil’deki başkanlık konutunda kabul etti.

Kürdistan Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Başkan Barzani, “Kürt halkı haklı bir şekilde savunduğu davanın mücadelesini veriyor. Bölgede ciddi bir mezhep çatışması var ancak Kürdistan halkı, hiçbir şekilde bu sürtüşme ve çatışmanın bir parçası olmadı ve olmayacaktır. Aynı zamanda halkımız söz konusu mezhep çatışmasından dolayı herhangi bir ülkeye karşı da değildir. Bölgemizde aşiret ve güçler arasında tasfiye senaryolarının yapılmasına da kesinlikle izin verilmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Terörle mücadele konusunda Kürt bölgesine yardım eden tüm ülkelere teşekkürü borç bilidiklerini söyleyen Barzani, bu konuda gönderilecek veya temin edilecek tüm yardımları kabul etmeye hazır olduklarını belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Kubis’in ise şu ifadelerine yer verildi:

“Tüm dünyanın gözü Şengal’in kurtarılması operasyonundaydı. Başarılı bir şekilde Peşmerge güçleri sayesinde bu durum gerçekleştirildi. BM, Irak ve bölgede yaşanan mezhep çatışmaları ve diğer gerginliklerden dolayı çok endişeli. Mezhep ve güçler arasında derinleşen çatışmalar bölgenin geleceğini derinden etkiliyor. Aynı zamanda Kürdistan bölgesi üzerindeki ekonomik kriz ve güvenlik sorunlarının ne seviyede olduğu konusundan haberdarız.”

Barzani ve Kubis’in bölgedeki sorunların çözülmesi konusunda fikir alışverişinde bulundukları da kaydedildi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ