Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Barzani’den Kürtlere ve Türklere Çağrı

Barzani’den Kürtlere ve Türklere Çağrı
  • 28 Temmuz 2016 - 18:27
  • 2.335 kez okundu

Mesud Barzani, Kürtler’le Türkler arasında dökülen kanın son bulmasını, barış ve birlikte yaşamın tek doğru yol olduğunu, tüm tarafların şiddetten uzaklaşması gerektiğini söyledi.

 

ERBİL  – Mesud Barzani bugün, Kürdistan Demokrat Partisi – Bakur (KDP-Bakur) Genel Sekreteri Sertaç Bucak ve beraberindeki heyeti Erbil’in Pirmam (Selahaddin) ilçesindeki Başkanlık Ofisi’nde kabul etti.

Görüşmes sonrası yapılan yazılı açıklamadda, Başkan Barzani’nin Kürt milletinin her zaman barışın bir parçası olduğunu söylediği belirtildi.

Türkiye’de yaşayan Kürtler’in yaşadığı zor durumdan söz eden Barzani, Kürtler’le Türkler arasında dökülen kanın son bulması için barışçıl çabaların gerektiğini vurguladı.

Barzani, “Barış ve birlikte yaşam tek doğru yoldur. Tüm tarafların kendini şiddetten uzak tutması gerekiyor” dedi.

Kuzey Kürdistan’daki demokrat ve ulusal güçlerin yakınlaşması gerektiğini söyleyen Başkan Barzani, KDP-Bakur liderine, “Birbirinizi destekleyerek, işbirliği yapmanız gerekiyor” dedi.

Türkiye’de yaşanan son olaylara ilişkin ise Barzani, her türlü askeri darbeye karşı olduklarını yenileyerek, halkın seçtiği meşru bir hükümetin yıkılmaya çalışılmasına karşı olduklarını kaydetti.

Toplantının bir bölümünde, KDP-Bakur’un Erbil’de 24-26 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 11’inci kongresini kutlayan Başkan Barzani, başarılı bir programla siyasi ve yasal faaliyetlerini insancıl, demokratik bir şekilde, birlikte yaşam temeli üzerinde yürütmesi dileğinde bulundu.

Başkan Barzani, Kuzey Kürtleri’nin ulusal ve barışçıl çalışmalarına destek vereceğini kaydetti.

Bucak: Görüşme olumlu

Görüşmeye ilişkin Rûdaw’a konuşan Sertaç Bucak, 11’inci kongreye ilişkin Mesud Barzani’ye bilgi verdiklerini söyledi.

Sertaç Bucak, “Kongremizde de ısrarla üzerinden durduğumuz gibi Kuzey Kürdistan’daki Kürt demokrat kesimlerin birlik ve beraberliği hakkında Başkan Barzani’yle de görüştük. Oldukça olumlu bir görüşme oldu”dedi.

Bucak, Kürtler’in kendi içlerinde mutlaka birlik olması gerektiğini vurguladı.

(Rûdaw)

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ