Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Başbakan Barzani ABD Heyetini Kabul Etti

Başbakan Barzani ABD Heyetini Kabul Etti
  • 02 Kasım 2017 - 23:27
  • 877 kez okundu

Başbakan Neçirvan Barzani, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Silliman ile Kürdistan Bölgesi’nin mevcut durumunu görüştü.

Görüşmede Başbakan Neçirvan Barzani başından beri Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların askeri yöntemlerle değil diyalogla çözülmesi konusunda çaba sarf ettiklerini belirterek, “Bu amaçla sürekli diyalog çağrılarında bulunduk ancak Bağdat, askeri yöntemlerle sorunu çözmekte ısrar edince, Peşmerge güçleri de Bağdat’ın anayasada belirtilmesine rağmen girmeye çalıştığı bölgelerde savunma amaçlı direnç göstermek zorunda kaldı.”

Sorunların diyalogla çözüme kavuşturulmasının şart olduğunu vurgulayan Başbakan Neçirvan Barzani, bunun için uluslararası topluma da büyük bir görev düştüğünü söyledi.

8 ay içerisinde Kürdistan’da Parlamento seçimlerinin gerçekleştirileceğini ifade eden Başbakan, Kürdistan hükümetinin iç siyasi sorunların aşılması için tüm siyasi taraflarla görüşme gerçekleştirmek için girişimlerde bulunduğunu ve bu girişimlerinin hala devam ettiğini belirtti.

Görüşmede, ülkesinin federal birleşik bir Irak’ta istikrardan yana olduğunu vurgulayan Douglas Silliman’ın, IŞİD’den tamamiyle kurtulmayı hedeflendiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

“Douglas Silliman’ın, Kürdistan Parlamentosu’ndaki tüm üyelerin, parlamentonun dönem toplantılarına katılarak, sorunları çözmesi ayrıca 2018 seçimlerine de hazırlık yapılmasını istedi.”

Açıklamada ayrıca, ABD’nin Irak Anayasası çerçevesinde tüm taraflarla görüşmeye devam edeceği kaydedildi.

Douglas Silliman, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nden Bağdat ile çalışarak, askeri hareketliliğe son vermelerini talep etti.

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ