Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Başbakan: OHAL’in Üç Ay Daha Uzatılmasını Teklif Edeceğiz

Başbakan: OHAL’in Üç Ay Daha Uzatılmasını Teklif Edeceğiz
  • 14 Temmuz 2017 - 13:42
  • 341 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım, OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını teklif edeceklerini, 15 Temmuz için hazırlanan afişler için de ‘rahatsız olacak bir şey bulunmadığını’ söyledi. Yıldırım ‘şaşılacak gelişmeler olabilir’ sözünü de açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım OHAL’in 3 ay daha uzatılmasını teklif edeceklerini söyledi. Yıldırım 15 Temmuz afişleri için de, “Rahatsız olacak bir şey yok, TSK’yı hedefe koymak gibi bir niyet yok” dedi. Televizyonların genel yayın yönetmenleri ile bir araya gelen ve güncel konulardaki soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım, ABD’e 15 Temmuz afişlerinin yasaklanmasını ise, “Vahim bir durum, kabul etmiyoruz” diye yanıtladı. CHP’nin TBMM’deki 15 Temmuz oturumuna davet edilmemesine ilişkin tepkisine ise Yıldırım, “CHP duygusallaştı. Meclis herkesin, davetiye göndermeye gerek yok” yanıtını verdi.

Yıldırım dün medyaya yansıyan ‘şaşırtıcı gelişmeler olabilir’ sözlerinin de yanlış yorumlandığını ve “FETÖ davalarında gelişmeler olabileceğini, örgütte çözülme yaşanabileceğini kast ettiğini” söyledi. Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

ASKER KILIĞINA GİRMİŞ TERÖRİSTLER: 15 Temmuz’un anılmasına yönelik afişler var. Burada kimsenin rahatsız olacağı bir şey yok. Bizim ilk günden dediğimiz şey bellidir, ‘asker kılığına girmiş teröristler’, bunlar Türk Silahlı Kuvvetlerini temsil etmiyor, bunlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin, askerin tankını, topunu, helikopterini, uçağını çalan ve bunlarla millete bombalar, mermiler yağdıran, akıllarını kiraya vermiş katillerdir. Bu kadar basit. Onun için alınganlık göstermeye gerek yok. Bu, kaldı ki çok belirli, emekli olmuş TSK mensuplarının, küçük bir grubun köpürtmeye çalıştığı bir konudur. Burada hiçbir zaman TSK falan, kimseyi hedef alma düşüncesi yoktur.

‘KAHRAMAN’ TİŞÖRTÜ: Bu, bir anlamıyla suçun itirafıdır, bir anlamıyla meydan okumadır. Neresinden bakarsanız bakın bu, sadece müşteki olanların değil milletin tamamının öfkesini kabartan bir tutumdur. Bunun özellikle yapıldığı kanaatindeyim. Maalesef yine o akıl, yeni bir arayış içerisinde, bu davaları tartışılır hale getirmek ve bu şekilde bu canileri kurtarabilmeyi ümit etmektedir. O bakımdan Adalet Bakanı’na gerekli talimatı verdim, bütün detaylarıyla konu araştırılacak ve bunun failleri ortaya çıkarılacaktır.

ABD VE AVRUPA’DA 15 TEMMUZ YASAKLARI: ABD veya kimi Avrupa ülkelerinde 15 Temmuz’un anılmasına yönelik çeşitli etkinliklerde takınılan tavrı hiçbir şekilde kabul etmemiz mümkün değil. Bir yandan ‘özgürlükler ülkesi’ diyeceksiniz, bir yandan Türkiye’ye insan hakları, özgürlükler konusunda sürekli eleştirilerde bulunacaksınız, diğer taraftan da bir ülkenin geleceğini yok etmeye çalışan alçak bir kalkışmanın, darbenin arkasında olanları eleştiren, bunu uluslararası kamuoyunda bilinir hale getirmeyi hedefleyen bu çalışmaları engelleyeceksiniz. Bu, tamamıyla samimiyetsizliktir.

KHK İLE UZAKLAŞTIRILANLAR: Bugün itibarıyla memuriyetten uzaklaştırma alan 38 bin 202, memuriyetten çıkarma 103 bin 844, toplam 142 bin 46. Bu arada 34 bin 320 kişi de iade edilmiş, ayrıca hakkında işlem yapılan şüpheli sayısı 168 bin 796, (OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonuna) itiraz başvuru sayısı 296 bin 350. Burada mükerrerlik olabilir, valiliğe de itiraz etmiş olabilir, Bakanlığa da Başbakanlığa da itiraz etmiş olabilir. Bunlar tasnif edilecek.

ÖLMEK VAR, DÖNMEK YOK: Biz o gün, ‘Ölmek var dönmek yok, ya bizi alırlar ya da biz onları alırız’ dedik. Bu kararı Cumhurbaşkanımızla verdik. Bu darbe başarılı olabilirdi, ne zaman başarılı olabilirdi? Cumhurbaşkanını da bizi de ortadan kaldırırlarsa başarılı olabilirdi. Bu kadar açık söylüyorum. Bizde bu kararlılık vardı. (DUVAR )

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ