Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu’nu Uyarıyorum

Başbakan Yıldırım: Kılıçdaroğlu’nu Uyarıyorum
  • 18 Temmuz 2017 - 13:04
  • 842 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Yürüyüşü’nü ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarını eleştirerek, “Kılıçdaroğlu’nu uyarıyorum; kontrollü ruhlara karşı dikkatli ol, bunların kontrolüne girme. FETÖ’nün yüzünü güldüren açıklamalar yapan Kılıçdaroğlu bir yandan da PKK’nın yüzünü güldürenlerle yürüyor” dedi. Yıldırım, OHAL Komisyonu’na ise bugüne kadar 300 bin başvuru yapıldığını söyledi.

 

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Birliği’nden gelen açıklamalara tepki göstererek, “Türkiye’ye AB kapısının kapanacağı gibi bir tehditle bize aba altından sopa göstermeye çalışanlar şunu bilmelidir. AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı Türkiye’nin AB’ye ihtiyacından daha fazladır” dedi. Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da ‘FETÖ’nün yüzünü güldürmekle’ suçladı. MHP’ye ise içtüzük değişikliğine verdiği destek nedeniyle teşekkür etti.

AK Parti Genel Başkan Vekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

KILIÇDAROĞLU DİKKATLİ OL: Yaşananlara kontrollü darbe diyerek kendi kontrolünü başkasına kaptıranlar var. Biz bize söylenenlere bir yere kadar müsamaha gösteririz. Ancak o gece canını veren şehitlerimize ve gazilerimize gölge düşürülmesine izin vermeyiz. Başta ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu olmak üzere bunu yapanların milletimize özür borcu var. 15 Temmuz’da vatanımızı işgal etmek isteyen FETÖ lideri, Kılıçdaroğlu’ndan cesaret oluyor. Ana muhalefet partisi başkanı yol yorgunu, bazı şeylerin farkında olmayabilir. Biz de kendisini uyarıyoruz; kontrollü ruhlara karşı dikkatli ol, bunların kontrolüne girme. Kılıçdaroğlu diğer yandan da sırtını PKK’ya yasladığını ifade edenlerin yüzünü güldürüyor. PKK’nın siyasi kanadına bile özgürlük istemiştir. Biz şehit yakınlarımızla, gazilerimizle kol kola yürürken ana muhalefet partisi başkanı da FETÖ’cülerle, bölücülerle kol kola yürümeyi tercih etmiştir.

MİLLET ÇOK NET FOTOĞRAF VERDİ: Böyle giderse ana muhalefet partisi sözde adalet mitinglerini övmek için gizli gizli hayranlık duydukları AK Parti mitinglerinin fotoğraflarını kendilerine aitmiş gibi paylaşmaya devam edecekler. Millet, cumartesi gecesi o fotoğrafı çok net vermiştir.

OHAL KOMİSYONU: Bugüne kadar terör örgütleri ile mücadelede 168 bin 977 şüpheli hakkında işlem yapıldı. 33 bin 180’i kamudan uzaklaştırıldı. 111 bin 240’ı ihraç edildi. 35 bin 639 kişi de görevine iade edildi. Bugüne kadar aralarında mükerrer de olanlarla birlikte 300 bin itiraz başvurusu alındı. Bunların hepsi tek tek inceleniyor. Başvuruları detaylı incelemeye tabi tutmak amacıyla OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu’nu kurduk ve dün itibariyle çalışmaya başladı. AİHM de yapılan başvuruları bu komisyonun yeni bir iç hukuk yolu olarak gösterip ve bunu işaret ederek bu müracaatları reddetti. Ülkemiz aleyhine 24 bin 600 başvuru varken, 30 Haziran’da sayı 12 bine inmiştir. Önümüzdeki günlerde bunun tamamı da reddedilecek.

KURUNUN YANINDA YAŞ YANMAYACAK: OHAL Komisyonu’na dün 3 bin 28 başvuru yapıldı, 1189’u işleme alındı. 120 bin civarında toplam başvuru olmasını bekliyoruz. Yapılan başvuruların tamamı valiliklere yapılanla birlikte değerlendirilecek. Kurunun yanında yaş yanmayacak. İnceleme sonrasında göreve iade kararı çıkarsa ilgili kurum 15 gün içinde o kişi tekrar görevine başlayacak.

AB’NİN TÜRKİYE’YE İHTİYACI DAHA FAZLA: Avrupa Komisyonu Başkanı’nın kaleme aldığı bir makalede tehditvari açıklamalar yer alıyor. Türkiye’ye AB kapısının kapanacağı gibi bir tehditle bize aba altından sopa göstermeye çalışanlar şunu bilmelidir; AB’nin Türkiye’ye ihtiyacı Türkiye’nin AB’ye ihtiyacından daha fazladır.

MESCİD-İ AKSA: İsrail’in Mescid-i Aksa’yı kapatmasının hiç manası yok. Çeşitli güvenlik uygulamaları ve aramadan geçirerek adeta bir yıldırma politikası uygulanıyor. Ortadoğu’da tutuşturulmaya çalışılan fitne fitiline kimsenin ateş tutmasına izin vermeyeceğiz.

KATAR’A DESTEK: Katar’ı hedef alarak tırmandırılan anlamsız krizin çözülmesi için bugün de Türkiye yapıcı aktif rol almaya devam edecek. Cumhurbaşkanımız 23-24 Temmuz’da Kuveyt, Suudi Arabistan ve Katar’dan oluşan bölgeye ziyaret gerçekleştirecek.

BARZANİ’YE REFERANDUM UYARISI: Bağımsızlık referandumu ile bağımsız devlet hayali kuranlar da sukutu hayale uğrayacak.

İÇTÜZÜK İKİ YIL GEÇERLİ OLACAK: İçtüzük niye değişiyor. Çok açık. Parlamentonun verimli çalışması. Bu içtüzük geçici bir içtüzük. 2019 Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devreye girdikten sonra yeni bir içtüzüğe ihtiyacımız olacak. Bu değişiklik, 2019’a kadar geçerli olacak. 2019 gelmeden yeni içtüzük de Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ruhuna uygun olarak yeni baştan yazılacak.(DUVAR)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ