Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Başbakan Yıldırım: Referandumun Hesabını Soracağız

Başbakan Yıldırım: Referandumun Hesabını Soracağız
  • 24 Eylül 2017 - 15:48
  • 504 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürdistanı’nda yapılacak referanduma yönelik “Kuzey Irak’taki referandum yok hükmündedir. “Referandumun hesabını, yanlışta ısrar edenlerden soracağız” dedi.

Hükümet cephesinden referanduma yönelik sert açıklamalar gelmeye devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım, ‘gayrimeşru’ olarak nitelendirdiği referandumun Türkiye için ‘yok hükmünde’ olduğunu söyledi. Yıldırım, bölgede bir statü değişimini de hoş görmeyeceklerini yineledi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Ankara’da, AK Parti Mamak 6. Olağan İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada şu başlıklar öne çıktı;

SINIR ÖTESİ İÇİN YETKİ VERİLDİ: Dün TBMM’de önemli bir karar aldık. IKBY’nin kör inadı sonrası MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısını yaptık. Aldığımız kararları milletimizle paylaştık. Dün gece Meclisimizde MHP, CHP’nin gruplarının desteği ile de tezkereyi, yurt dışına asker gönderme, asker kabul etme tezkeresini de kabul ettik. Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda Meclisimiz hükümetimize 1 yıl daha yetki verdi.

CETVELLE OLUŞTURULAN SINIRLAR: 2023’e giderken bölge, Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafya çok önemli bir süreçten geçiyor. Terör, dış güçlerin nüfuz hamleleri ile bölgemiz karşı karşıya. Terör örgütleri, kan, şiddet, insanlık dışı eylemlerden oluşan bu çatlakları dolduruyor. Yakın tarihte cetvelle çizilen sınırlarda bugün asayişten istikrardan bahsetmek zor. Müttefik bazı ülkelerin geçici siyasal çözümleri adına iş tuttukları, destekledikleri terör örgütleri Türkiye’nin milli güvenliği için bir tehdit oluşturuyor. Bugün için değil, gelecekte de yeni çatışma alanlarının oluşmasını hazırlayacak tehlikeli girişimler içindeler.
REFERANDUM GAYRİMEŞRU: Türkiye’nin güney hudutlarında herhangi bir statü değişikliği, herhangi bir şekilde yeni oluşumlar asla ve asla Türkiye tarafından hoş görülemez. Kuzey Irak’ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayri meşrudur, yok hükmündedir ve bu referandum sonrası yaşanacak muhtemel gelişmelerden bu referanduma karar veren, tek başına, halkı ile danışmadan, dünyada bütün milletlerin karşı çıktığı, bu referandumda inat eden Kuzey Irak Bölgesel yönetimi birinci derecede sorumlu olacaktır. Bu coğrafyada, Türkler, Kürtler, Araplar, Asuriler, Yezidiler, 42 millet bir yaşadık. Bu referandum Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi’nin hiçbir sorununa çözüm getirmeyecek. Bu referandum merkezi Irak yönetimi ile Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki hiçbir meseleyi çözmeyecek. Bölgede varolan istikrarsızlığı, otorite boşluğunu ve kaosu daha fazla körükleyecek ve bunun bedelini orada yaşayacak insanlar ödeyecek. Yöneticilerin uçuk hayalleri yüzünden Kürt kardeşlerimize bu zulmü reva görenler, hesabını kendi halklarına ve bu işe karşı çıkan herkese vereceklerdir.

HESABINI SORACAĞIZ: Bu işin yolu oturup konuşmaktır. Sorunları müzakere ile ele almaktır. Biz bölgenin istikrarı için, bölgede yaşayan ve uzun süredir otorite boşluğundan büyük sıkıntılar çeken oradaki insanlara yardım elimizi uzatmaya devam edeceğiz. Bu referandum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın hesabını bu yanlışlarda ısrar edenlerden soracağız.(DUVAR)

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ