Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Batman Belediyesi Kayyuma Karşı Nöbette

Batman Belediyesi Kayyuma Karşı Nöbette
  • 09 Eylül 2016 - 01:06
  • 1.300 kez okundu

DBP Belediyelerine yönelik kayyum atanmasına karşı Batman Belediyesi’nde nöbet eylemi başladı.

 

Kayyumu tanımayacaklarını belirten Batman Belediyesi Eşbaşkanları, Kayyuma karşı halkla beraber sonuna kadar direneceklerini belirtti.
Batman Belediyesi Hizmet Binasında başlayan nöbete HDP, DBP İl Eşbaşkanları ve Yöneticileri, Batman Belediyesi Eşbaşkanları Sabri Özdemir, Gülistan Akel, Batman Belediyesi Eşbaşkanvekili Hürriyet Kaytar, İlçe Belediye Eşbaşkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri katıldı.

‘’Bizlerle birlikte nöbete bekliyoruz’’

Nöbet öncesinde konuşan Akel,‘’ Yıllardır özellikle AKP’nin halkın en büyük kazanımlarından belediyelere dönük, genel meclislere dönük bir yıldır sürdürdüğü baskı ve sindirme politikaları devam ediyor. Özellikle son bir aydır hem torba yasa üzerindeki tartışmalarla başlayan kayyum tartışmaları hem de torba yasanın girmediği KHK ile Akp hükümetinin belediye yönetimlerini gasp edip yerine kayyumlar belediyeyi yönetmek üzere görevlendirilmiş kişiler üzerinden bir yaklaşımı, kararı var. Gerek bakanın açıklamaları gerek başbakanın açıklamaları gerekse bugün özellikle çeşitli haber sitelerine yansıyan Sur ve Silvan’a dönük kayyum atamaları bizler açısından kabul edilemezdir. Biz de Batman Belediyesi, il ve beldelerdeki seçilmişlerimiz ve partimiz ile birlikte belediyelerimize sahip çıkmak, belediyelerde yağmaya, gaspa izin vermemek için buradayız diyoruz. Bütün belediyelerimiz, il ilçe örgütlerimiz ile birlikte nöbet eylemlerimizi başlatıyoruz. Biz de bu akşam Batman Belediyesinde Eşbaşkanları olarak tüm seçilmişlerimizle, parti yöneticilerimiz ile ve halkımızla buradayız. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Biz belediye Eşbaşkanları olarak bu kurumun halkın kurumu olduğunu biliyoruz. Halkımızın iradesiyle, emeğiyle yaratılan kurumlara yine halkın mücadelesi ile halkın sahip çıkması ile gaspçı, talancı zihniyete karşı duracağımıza inanıyoruz. Bu inançla bütün halkımızı Batman Belediyesine, Gercüş Belediyesine, Beşiri, İki köprü, Balpınar Belediyelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Biliyoruz halklar kazanır, mücadele kazanır. Bu mücadeleyi birlikte yükseltmek için bizlerle birlikte nöbete bekliyoruz’’ şeklinde konuştu.

‘’Direnmeye devam edeceğiz’’

Belediye Eşbaşkanı Özdemir ise, ‘’2002’den beri kurulmuş olan Akp teşkilatının ve hükümetinin aslında Türkiye’de paralel bir hükümet ve paralel bir devlet oluşturma amacı gütmekte olduğunu belirterek, ‘’Asıl paralel olan Akp hükümeti şu anda Türkiye’deki bütün demokratik yapılara darbe sürecini başlatmıştır. Bu süreçte demokratik bir şekilde partimizin, halkımızın mücadelemizin elde etmiş olduğu kazanımlara karşı geçen haftadan beri KHK ile demokratik bir şekilde elde edilen kazanımlarımızı darbeci bir zihniyet ile elimizden almaya çalışıyor. 15 Temmuzda Türkiye’deki halkların darbeci zihniyetlere karşı geçit vermeden alanlarda olduğunu ve bu zihniyete karşı mücadele ettiğini gördük. AKP hükümeti şunu unutmasın: demokratik bir şekilde elde ettiğimiz yerel yönetimlerimize karşı yapmak istedikleri bu darbeyi de demokratik bir şekilde halkımız ile beraber alanlarda olarak mücadele edeceğiz. Kazanımlarımızı AKP hükümetine teslim etmeyeceğiz. Bu halk darbeci zihniyete izin vermeyecektir. Buradan Batman’daki AKP’li yöneticilere de bir çağrım olacak. Ağızlarında sular akıtarak, kendi halkının düşmanlığını yapan bazı sisteme entegre olmuş ve Belediyeye kayyum atanmasını dört gözle beklediklerini biliyoruz ve sosyal medyadan görüyoruz. Onlara önerim şudur; buyursunlar gelsinler. Ama şunu unutmasınlar; hükümetler ve partiler geçicidir burada kalan halktır. Yarın AKP hükümeti de olmayacak ama buradaki halk burada yaşayacaktır. Bu yönlü çağrılarda bulunan AKP’li yöneticilere benim de çağrımdır: biz belediyelerimizdeyiz ve buraları terk etmeyeceğiz. Eğer ki güçleri yetiyorsa buyursunlar gelsinler ve bizi buradan çıkarsınlar. Ama bunu da unutmasınlar ki gün gelecek AKP hükümeti devrilecek, bu gücü arkalarında göremeyecekler. O zaman nereye sığınacaklarını ben de merak ediyorum. Buradan halkımız çağrımız şudur: demokratik bir şekilde elde ettiğimiz yerel yönetimleri, halkın iradesini temsil eden biz seçilmişler olarak AKP’nin bu zulmüne ve darbesine karşı mücadele edeceğiz. Halkımızında yanımızda olacağını biliyoruz. Yarından itibaren halkımızı belediyeyi sahiplenmeye, kendi iradelerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Direnmeye devam edeceğiz!

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ