Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Baydemir: Hükümet de Kürtler de Barış Sürecinin Bitmesini İstedi

Baydemir: Hükümet de Kürtler de Barış Sürecinin Bitmesini İstedi
  • 16 Temmuz 2017 - 20:23
  • 1.151 kez okundu

HDP Sözcüsü Baydemir iki tarafın da barış sürecinde birbirine güvenmediğini söyledi. Baydemir, “Açıkça söylüyorum, her iki taraf da hükümet de Kürtler de bir an önce çatışma ortamının başlaması için çaba yürüttü. Her iki taraf da birbirine güvenmiyordu ve çözüm sürecinin bitmesini istiyordu” dedi.

HDP Parti Sözcüsü Osman Baydamir, çözüm sürecinin sona ermesiyle ilgili, değerlendirmede bulundu. Irak’ın Duhok kenti merkezli uydudan yayın yapan Waar Televizyonu’na konuşan Osman Baydemir, çözüm sürecinin yanı sıra Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nde yapılacak olan bağımsızlık referandumuna ilişkin de açıklamalar yaptı.

‘DOLMABAHÇE’DE İKİ TARAF DE BİRBİRİNE İNANMIYORDU’

Baydemir, Öcalan’ın 2013 nevruzunda Diyarbakır’da çözüm konusunda izlenecek yolun manifestosunun açıklandığını belirterek, şöyle dedi:
“Diyebilirim ki o günden Dolmabahçe toplantısına dek her iki taraf da yani ne hükümet Kürt hareketine ne de Kürt hareketi hükümete inanıyordu. Bakın o iki yıl arasında yüzün üzerinde sorun tartışıldı. Olumlu bir tek adımın atılması için büyük çaba sarf ettik. Tek adımın atılmasını bile biz çok önemsiyorduk. Örneğin hasta mahkumların, kanserli ya da ölümle burun buruna olanların kanun çıkararak bırakılmasını talep ettik. Hükümet bunu uzattıkça uzattı, adım atmadı, bu da her iki tarafın birbirine güvensizliğini getirdi. Açıkça söylüyorum her iki taraf da hükümet de Kürt hareketi de bir an önce çatışma ortamını başlaması için çaba yürüttü. Her iki taraf da birbirine güvenmiyordu ve çözüm sürecinin bitmesini istiyordu. Her ikisi de kendi varlığının devamını çözüm sürecinin bitmesinde görüyordu.”

‘DEVLET BARİKATLARIN KALKMASINDAN YANA DEĞİLDİ’

HDP’li Baydemir, şöyle devam etti: “Biz 18 yerde miting yaptık, barikatların çatışmasız bir şekilde kaldırılmasını sağlamak için. Amacımız oydu ki barikatlar kalksın ve çözüm süreci devam etsin. Aslında hükümet, devlet barikatların kalkmasından yana değildi, savaşın derinleşmesinden yanaydı. Devletin içinde bir klik vardı, darbe mekaniğinin devreye girmesini istiyordu. Hükümet bundan habersizdi, biz hükümeti yüz kereden fazla uyardık, dedik ki ‘Eğer siz bu şekilde Kürtler üzerinde şiddet uygularsanız, 1990’lardaki metotlarla gelirseniz bu topraklara tekrar darbe gelir.’ Kimse bize kulak vermedi, arkasında da darbe geldi.”(DUVAR)

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ