Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

Baydemir’e ‘Ertelemesiz’ 1 Yıl 5 Ay Hapis Cezası

Baydemir’e ‘Ertelemesiz’ 1 Yıl 5 Ay Hapis Cezası
  • 05 Ekim 2017 - 16:59
  • 839 kez okundu

HDP Sözcüsü Baydemir, açıklama yapmalarına engel olan polise hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, başka bir suçtan para cezası aldığı gerekçesiyle Baydemir’in cezasında erteleme ya da hükmün açıklanmasının geri bırakma kararı vermedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili ve parti sözcüsü Osman Baydemir, ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla yargılandığı davada 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Yargılamayla sonuçlanan süreç şöyle gelişti: Baydemir’in Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde, kapatılan BDP’nin cezaevlerindeki açlık grevine dikkat çekmek için 3 Kasım 2012’de Batıkent Meydanı’nda düzenlemek istediği miting yasaklandı. Yasak nedeniyle milletvekilleri ile birlikte açıklama yapmak için Diyarbakır Valiliği önüne giden Baydemir’e kendilerine engel olan polislere hakaret ettiği iddiasıyla dava açıldı.

‘HAKSIZ TAHRİK GÖZARDI EDİLİYOR’

Diyarbakır 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan 1- 3 yıl hapis istemiyle yargılanan Osman Baydemir karar duruşmasına katılmazken, avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir hazır bulundu. Duruşmada savunma yapan Avukat Reyhan Yalçındağ Baydemir, soruşturma ve yargılama aşamasında eksikler olduğunu belirterek, şöyle dedi:

“Hakaret suçunun oluşabilmesi için suçun belli bir kişiye yönelik olması gerekir. Olay günü müvekkilimin yanında bulunan Halkların Demokratik Kongresi Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı’nın burnunun polislerce kırılması nedeniyle müvekkilim polislere suçlama konusu yapılan sözleri sarf etmiştir. Bu durum haksız tahrik oluşturmaktadır. Ancak, bu durum göz ardı edilmektedir. Müvekkilimin yasama dokunulmazlığı kalktıktan sonra polisler şikayetçi olmuştur. Daha önce böyle bir şikayetleri olmamıştır. Toplumsal olay sırasında sözlerin kime yönelik sarf edildiği net olarak belirlenemez. Müvekkilimin üzerine atılı suçun yasal unsurları oluşmadığı için beraati gerekmektedir.”

PARA CEZASI ALDIĞI GEREKÇESİYLE

Daha sonra kararını açıklayan 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, HDP’li Osman Baydemir’i ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı. Baydemir’in başka bir suçtan aldığı para cezasını gerekçe gösteren hakim, ceza ile ilgili erteleme veya hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı vermedi. (DİYARBAKIR/DHA)

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ