Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Binali Yıldırım: Cumhurbaşkanı Liderimiz, Biz de Onun Ekibiyiz

Binali Yıldırım: Cumhurbaşkanı Liderimiz, Biz de Onun Ekibiyiz
  • 26 Mayıs 2016 - 11:57
  • 429 kez okundu

AKP MKYK’sında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ilişkin “Benimle istişare yapmıyor” sözü de dolaylı olarak gündeme geldi.

Başbakan Binali Yıldırım, 22 Mayıs’taki AKP Olağanüstü Kongresi’nde yarı yarıya yenilenen yeni Merkez Karar ve Yürütme Kurulu’nun (MKYK) ilk toplantısını 23 Mayıs Pazartesi günü yaptı. 4 saat süren toplantı, Başbakan Binali Yıldırım’ın sözleri nedeniyle esprili ortamda geçti. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, toplantının başında Yıldırım, “Ben acemiyim. Yanlış bir şey söylersem ve yaparsam dikkate almayın” dedi. Kuruldaki kadın sayısının 7’den 15’e çıktığını söyleyen Yıldırım’a, Vedat Demiröz, “Artık erkekler malzemeleri getirir, kadınlar da yemeği yapar” diye yanıt verdi. Kadınlar her birlikte “Niye yemek deyince aklınıza kadınlar geliyor, siz de yapabilirsiniz” diye itiraz edince, Demiröz “Şakaydı” diye geri adım attı. Yıldırım, kadın üyelere hak verdi.

Erdoğan’la ilişkiler

Yıldırım, partinin yeni yönetimi ve yeni hükümetin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la ilişkisi konusunda da net bir çerçeve çizdi. Yıldırım, “Cumhurbaşkanı bu kadronun ve hareketin lideridir. Bu konuda bir tartışma yok. Biz de onun ekibiyiz. Tüm çalışmalar ve süreçler Cumhurbaşkanı ile istişare edilerek, uyum içinde yürütülecek” dedi. Başbakan, MKYK’nın eskiden olduğu gibi güçlü karar mekanizması olma özelliğine geri döneceğini dile getirdi. Yıldırım, bu konudaki eleştirilere hak vererek, “Bu kurul, hem parti politikalarında hem de hükümet politikalarında söz sahibi olacak” dedi. Toplantıda bazı üyeler, öncelikli sorunlarla ilgili görüşlerini dile getirirken, ekonomik durgunluğun giderilmesi için adım atılmasını isteyenler oldu. Bazı üyeler de, özellikle yargı ve emniyetteki paralel yapı mensuplarının temizlenmesinin beklenen hızda gitmediğini söyledi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ