Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Binali Yıldırım’ın İptal Olan Bağdat Ziyaretinin Perde Arkası

Binali Yıldırım’ın İptal Olan Bağdat Ziyaretinin Perde Arkası
  • 15 Ekim 2017 - 14:12
  • 1.206 kez okundu

Başbakan Binali Yıldırım’ın bugün Bağdat’a gerçekleştireceği ziyaretin iptal edilmesinin ardındaki nedenin iki ülke arasında aşılamayan bazı pürüzler olduğu belirtildi.

Cumhuriyet Gazetesi‘nden Duygu Güvenç’in haberine göre, Türkiye ile Irak’ın, Kürdistan Bölgesi’ne karşı birlikte hareket etme planlamasında pürüzlerin aşılamadığı öne sürüldü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın’ın Bağdat’a yaptığı ziyarette varılacak mutabakat için nokta konamayınca, Binali Yıldırım’ın bugün Bağdat’a yapması beklenen ziyaretten vazgeçildi.
Ancak, iki ülkenin ipleri tamamen koparmadığı da bildirildi.

“ERBİL’E YÖNELİK ORTAK TAVIR KONULAMADI”

Habere göre Türkiye ve Irak, Kürdistan Bölgesi’ne karşı birlikte hareket etme kararı alınmıştı. Bunun için de Habur sınır kapısında ortak hareket etmeye hazırlanıyordu.

Kürdistan Bölgesi’nin referandum ilanının ardından ise sınırda iki ülke askerleri ortak tatbikata başlamıştı. Bağdat, Ankara’nın Erbil ile kapısını kapatmasını isterken, Ankara bunun yerine ikinci bir kapı açılmasından yana tutum sergiledi.

Ankara, Irak’ın Kürdistan Bölgesi’nin petrol ihracını durdurmaya yönelik çağrılarına da henüz olumlu yanıt vermedi.

“BAŞİKA SORUNU AŞILMIŞ DEĞİL”

Binali Yıldırım’ın planlanan ziyareti öncesinde Bağdat “Ocak ayındaki ziyaretinde verdiğin sözleri tut ve Başika’dan çekil” mesajı göndermişti.

Türkiye ise Başika’dan çıkmamak için “Şimdi önceliğimiz başka” yaklaşımını sürdürüyor.

Önümüzdeki hafta Türkiye Dışişleri, Enerji ve Ulaştırma Bakanlarından oluşan kalabalık bir heyetin Bağdat’ı ziyaret etmesi veya önce Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin Ankara’ya gelmesi bekleniyor.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ