Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Birleşmiş Milletler’den ‘Kerkük’ Açıklaması

Birleşmiş Milletler’den ‘Kerkük’ Açıklaması
  • 08 Nisan 2017 - 13:24
  • 2.186 kez okundu
Birleşmiş Milletler (BM) Sözcü Yardımcısı Ferhan Haq, Kürdistan Bayrağı’nın Kerkük’te göndere çekilmesi hakkında, “Bağdat ile Erbil bu sorunu diyalogla çözmeli” dedi.

Birleşmiş Milletler Sözcü Yardımcısı Ferhan Haq, Kerkük’te kamu binalarına Kürdistan bayrağının çekilmesiyle ilgili Rudaw’a yaptığı konuşmada “Bu konuyu Erbil ile Bağdat kendi aralarında diyalogla çözmeli” ifadelerini kullandı.

BM’nin söz konusu meseleyi “Irak’ın içişleri olarak gördüğünü” söyleyen Ferhan Haq, “BM adına bir şey söylemem doğru olmaz. Bu konuyu kendi aramızda tartışacağız” diye konuştu.

Haq, “BM Irak’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini savunuyor. Irak Hükümeti ile Kürdistan Bölgesi Hükümeti bu konuda birlikte bir karar vermeli. Kriz ancak böyle çözülür” dedi.

Kerkük İl Meclisi, 28 Mart’ta Kürdistan Bayrağı’nın Kerkük’teki resmi kurumlarda bulundurulması kararını almıştı. Irak Parlamentosu ise, Kerkük İl Meclisi’nin bayrak kararına tepki göstererek, kararın durdurulmasını talep ederken, Kerkük İl Meclisi’nde yapılan ikinci oturumda Irak Parlamentosu’nun ilgili kararı reddedildi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ