Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Bitlis’in Ahlat İlçesi’ne Ahıska Türkü’nün Yerleştirilmesi Kararlaştırıldı!

Bitlis’in Ahlat İlçesi’ne Ahıska Türkü’nün Yerleştirilmesi Kararlaştırıldı!
  • 19 Mayıs 2016 - 12:31
  • 1.139 kez okundu

Bitlis’in Ahlat ilçesine 268 Ahıska Türkünün yerleştirilmesi kararlaştırıldı.

Ukrayna’dan getirilmesine karar verilen ve bugüne kadar bin 206’sı Erzincan’ın Üzümlü ilçesinde iskân ettirilen Ahıska Türklerinden 268’inin de Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştirilmesine karar verildi.

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Sekreteri Fuat Uçar, “Birinci, ikinci ve üçüncü etapla şu anda 301 aile ve toplamda bin 206 kişiyle beraber Üzümlü’deki halkımız yerleşmiş bulunmaktadır” dedi.

Uçar, 1 Haziran’da getirilmesi planlanan 268 kişilik kafileyi de Bitlis’in Ahlat ilçesine yerleştireceklerini belirterek, şunları söyledi:

“Bundan sonraki etap yine Üzümlü’ye 108 aile olarak inşallah Ramazan Bayramı sonrasında planlanıyor. Bu 108 aile için hazırlıklar devam ederken aynı zamanda Bitlis’in Ahlat ilçesinde de çalışmalarımız var.

Ahlat’a getirilecek kafile için 1 Haziran tarihini planlıyoruz. 1 Haziran’da 72 aile, yaklaşık olarak 268 kişi Ahlat’a getirilecek. Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüz bu konudaki çalışmasını sonlandırıyor. İnşallah 30 Mayıs’ta Göç İdaresi Genel Müdürlüğümüzün bir heyeti bölgeye gidip Ahıska Türklerini alıp uçakla Muş’a getirecek.

Muş’tan da Ahlat’a göçü getirmeyi planlıyoruz. Onun akabinde Erzincan’a getirilecek en son kafile de Ağustos ayı sonrasına planlayarak inşallah göçü bu şekilde tamamlayacağız.”

Yapılan bu göçün Kürt kentlerinde demografik yapıyı değiştireceğine dair tehlike olduğu belirtiliyor.

NerinaAzad

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ