Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

BM: Güneydoğu ile İlgili Komite Kurdu

BM: Güneydoğu ile İlgili Komite Kurdu
  • 14 Eylül 2016 - 09:01
  • 15.451 kez okundu

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Al- Husseini Türkiye ile ilgili yoğun şikayetler almaya devam ettiklerini ve bundan dolayı Cenevre’de bu konu ile ilgili bir komite kurduklarını bildirdi.

 

Birleşmiş Milletler 33. İnsan Hakları Konseyi Oturumları açılışında konuşan İnsan Hakları Yüksek Komiseri ZeidRa’ad Al Hussein, Türkiye’nin uluslararası hukuku ve insan haklarını çok ciddi anlamda ihlal ettiğine dair ellerinde veriler olduğunu belirterek, “Sivil ölümler, yargısız infaz ve çok büyük oranlarda göç ettirmeler söz konusu” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler 33. İnsan Hakları Konseyi Oturumları İsviçre’nin Cenevre kentinde başladı. Açılışta konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeid Al Hussein, Türkiye’yi sert bir dille eleştirerek İnsan Hakları Komiserliği’nin yaşanan hak ihlallerine ilişkin inceleme yapabilmesi için Türkiye’nin ülkeye girişlerine izin vermesi talebini yineledi.

Türkiye’nin Güneydoğu’sundan çok ciddi insan hakları ihlallerinin yaşandığına ilişkin ellerinde çok sayıda veri olduğunu belirten Al Hüssein, “Uluslararası hukuku ve insan haklarının sürekli olarak ihlal edildiğine ilişkin raporlar ve veriler ulaşıyor elimize. Bunların içinde sivil ölümler, yargısız infazlar ve çok büyük rakamlarda yerinde ettirmeler söz konusu. Bize şehirlerin ve köylerin yakılıp yıkıldığına dair sürekli olarak raporlar ve veriler geliyor. Yerlerinden edilen binlerce insanın insani temel ihtiyaçlarının karşılanması ve korunması gerekiyor” dedi.

Söz konusu iddiaların araştırılması için Türkiye’de yapmak istedikleri inceleme taleplerine cevap verilmediğini dile getiren Al Hussein, Türkiye’deki durumu takip için Cenevre’de özel bir birimin kurulduğunu söyledi. Türkiye’nin kendisine bireysel anlamda davet gönderdiği bilgisi veren Al Hussein, bu davetin İnsan Hakları Komiserliği’nin Güneydoğu’ya giderek inceleme yapmasının yerini alamayacağını vurguladı.

30 Eylül’e kadar sürecek olan oturumlarda dünyanın değişik bölgelerindeki hak ihlalleri masaya yatırılacak. Basın ve ifade özgürlüğü, yargısız infazlar, zorla göç ve haksız gözaltılar ile ilgili raportörlerin raporlarını okuyacağı oturum süresi boyunca çok sayıda sivil toplum kuruluşu da hazırladıkları raporları Konsey’e sunacak.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ