Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

BM Temsilcisi Erbil’de: Dış Müdahale İstemiyoruz

BM Temsilcisi Erbil’de: Dış Müdahale İstemiyoruz
  • 04 Ekim 2017 - 23:59
  • 647 kez okundu
Erbil’de Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani tarafından kabul edilen Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jan Kubis, Erbil ile Bağdat arasındaki sorunlara dışardan müdahale edilmesini istemediklerini söyledi. 

Bağdat ile Erbil arasındaki meselelere dış müdahale olmasını engellemeye çalıştıklarını vurgulayan Kubis, sorunların daha da büyümemesi için her iki tarafın da çözümü zora sokacak adımlardan uzak durması ve acilen diyaloğa başlamak için girişimlerde bulunması gerektiğini vurguladı.

Kubis görüşmede BM’nin atılan adımların sorunlara yol açmaması için gayret ettiğini ve Erbil ile Bağdat arasındaki sorunların çözümü için ortak bir zemin oluşturmaya çalıştığını söyledi.

Mesrur Barzani: Diyalog Kanalları Açık

Kürdistan Güvenlik Konseyi Başkanı Mesrur Barzani ise görüşmede, Bağdat’ın Kürdistan bağımsızlık referandumu ardından Kürdistan’a karşı aldığı kararlarının Irak anayasasıyla bağdaşmadığını ve çözüme hizmet etmediklerini söyledi.

Kürdistan yönetiminin, Kürdistan halkının geleceğiyle ilgili tavrını göstermesi amacıyla gerçekleştirdiği referandumun anayasaya uygun demokratik bir adım olduğunun altını çizen Mesrur Barzani, referandumun, tüm yolların denenmesine rağmen çözüme kavuşturulmayan sorunların çözümüne yönelik bir hamle olduğunu ifade etti.

Erbil’in referandum öncesi ve sonrası diyalog kanallarını açık tuttuğunu vurgulayan Güvenlik Konseyi Başkanı, Kürdistan yönetiminin barışçıl yollarla halkının taleplerini yerine getirme gayreti içerisinde olduğunu belirtti.

K24

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ