Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

BM’den ‘Kürdistan’ Referandumu Açıklaması

BM’den ‘Kürdistan’ Referandumu Açıklaması
  • 18 Eylül 2017 - 16:44
  • 1.922 kez okundu

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) tek taraflı referandum kararının IŞİD‘le mücadeleye gölge düşüreceğini öne sürdü.

New York’ta açıklama yapan Guterres’in sözcüsü Stéphane Dujarric, “Genel Sekreter, şu anda referandum yapılması yönündeki tek taraflı bir kararın IŞİD’le mücadeleye, geri alınmış bölgelerin yeniden inşa edilmesine ve 3 milyondan fazla mülteci ve ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin güvenli bir şekilde geri dönüşüne gölge düşüreceğine inanıyor” ifadesini kullandı.

DW Türkçe’nin haberine göre, BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Guterres’in “Irak’ın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve birliğine saygı duyduğu ve merkezi hükümet ile IKYB arasındaki bütün sorunların diyalog ve yapıcı uzlaşı yoluyla çözülmesi gerektiğine inandığı” belirtildi.

WASHİNGTON’DAN AÇIKLAMA

ABD yönetimi de bağımsızlık referandumun iptalini istedi. Washington’dan yapılan açıklamada, “Referandumun IŞİD’le mücadelede çabalarına ve bu mücadelede IŞİD’den arındırılmış bölgelerin istikrarına gölge düşüreceği” ifade edildi.

Türkiye ve İran da Erbil yönetiminin bağımsızlık referandumu planlarına karşı çıkıyor. ABD daha önce de IŞİD’e karşı mücadeleye zarar vereceği gerekçesiyle referandum tarihini doğru bulmadığını açıklamıştı.

BARZANİ: ERTELEME YOK

IKBY parlamentosu, cuma günü Irak merkezi hükümetinin itirazına rağmen bağımsızlık referandumunun 25 Eylül’de yapılması için yeşil ışık yakmıştı. Erbil’de cumartesi günü yaptığı açıklamada referandum tarihinin ertelenmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Barzani, ancak “her gerçek alternatifi” memnuniyetle karşılayacaklarını vurgulamıştı.

Bağdat yönetimi başta Kerkük meselesi olmak üzere bölgenin güvenliğini tehlikeye düşüreceğini öne sürerek Erbil yönetiminin bağımsızlık referandumu planlarına karşı çıkıyor.

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ