Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

BM’ye 50 Bin ‘Erdoğan Yargılansın’ İmzası

BM’ye 50 Bin ‘Erdoğan Yargılansın’ İmzası
  • 21 Mayıs 2016 - 23:45
  • 1.483 kez okundu

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)Avrupa Koordinasyonu öncülüğünde “Erdoğan yargılansın” adıyla başlattığı imza kampanyası Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde yapılan mitingle son buldu.

 

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)Avrupa Koordinasyonu öncülüğünde “Erdoğan yargılansın” adıyla başlattığı imza kampanyası Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) binası önünde yapılan mitingle son buldu. Toplanan 50 bin imza salı günü BM İnsan Hakları Komiserliği’ne sunulacak.

SYKP Avrupa Koordinasyonunun öncülüğünde Ocak 2016 tarihinde başlatılan “Tayip Erdoğan Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılansın” imza kampanyası BM binası önünde yapılan bir mitingle son buldu. Erdoğan maskesi takan IŞİD üyesinin yanında birçok dilden “Yargılanacaksın” yazılı dev bir pankartın asıldığı eyleme Cenevre Komünist Partisi, AABF, Solidarite, DEMKURD’un da aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu da katılarak destek verdi. “Meclis yıkılsın Erdoğan altında kalsın” eklinde sloganların atıldığı mitingde konuşma yapan HDP Eski Milletvekili Av. Hasip Kaplan, İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımının olmadığını hatırlatarak, ” Halka karşı katliam yapan ve bunun bütün sorumluları, kabineden valiye oradaki güvenlik görevlisine kadar hepsi Lahey’de yargılanacaktır” dedi.

AB üyesi devletlerin ve BM’nin Bölge Kürt illerinde yaşanan katliamları karşı tutumunu de eleştiren Kaplan, “AB çifte standart uyguluyor, BM ise kendi değerlerine bağlı kalmıyor. Her ikisi de orada yaşananları çok iyi biliyor” şeklinde konuştu. Dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna da değinen Kaplan, “Yolsuzluk ve katliam yapanların değil düşünce özgürlüğünü savunanları kendi kurdukları mahkemelerde yargılamak istiyorlar. Ama biz 8 gün cenazesi sokakta bekletilen Taybet Ana’nın ve yaşanan bütün bu katliamların hesabını soracağız” dedi.

Avrupa Alevi Birliği Federasyonu Genel Sekreteri Bülent Ant da, konuşmasında BM ve Avrupa ülkelerini eleştirerek, “Erdoğan’ın diktatörlüğüne” göz yumduğunu ve hatta bu konuda cesaretlendirdiğini söyledi. Maraş’daki kurulacak olan “Mülteci kamplarına” da tepki gösteren Ant, “Buradaki kamplar savaştan kaçmış göçmenler için değil Alevileri öldüreceğiz diyen cihatçılara tahsis edilecek. Bunlar üzerinden aleviler sindirilmek isteniyor ve tekrar göçertilmek isteniyor. Bu kamplarla siyasi, politik ve ekonomik bir rest gözetiliyor” diye konuştu.

SYKP Eş Genel Başkanı Tuncay Yılmaz da, Salı günü Tayyip Erdoğan’ın yargılanması talebiyle 50 bin imzayı BM İnsan Hakları Komiserliği’ne sunacaklarını belirterek, “Bu kampanya ile IŞİD’e destek veren, Kürt illerinde katliamlar yapan, Akademisyen ve İnsan Hakları savunucularını yargılayan Erdoğan’ın yargılanmasını talep ediyoruz” dedi.

Daha sonra Cenevre Komünist Partisi, Solidarite ve DEMKURD adına yapılan konuşmalarda Dokunulmazlık ve Bölge illerindeki askeri operasyonlara tepki gösterildi. Mitingde ayrıca Prof. Dr. Noam Chomsky ve Norman Peach’in mesajı okundu.

Hürbakış

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ