Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Boğaz’dan Geçen Gemi ‘Erdoğan’a Hakaret’ten Durduruldu

Boğaz’dan Geçen Gemi ‘Erdoğan’a Hakaret’ten Durduruldu
  • 08 Haziran 2017 - 18:56
  • 593 kez okundu

Çanakkale Boğazı’ndan geçen Panama bayraklı geminin kaptanının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği rapor edilince, savcılık ve Sahil Güvenlik devreye girdi. Gemi durduruldu, sarhoş olduğu ileri sürülen kaptan azledildi.

 

 Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yapan Panama bayraklı kuru yük gemisi ‘Salix’in Türk kaptanı O.B., Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi (VTS) ile telsiz irtibatı kurdu. Alkollü olduğu ileri sürülen kaptan O.B.’nin VTB ile yaptığı görüşmede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği rapor edildi. VTS’in raporu doğrultusunda, Liman Başkanlığı’nın talimatıyla Bozcaada’nın kuzeyine demirletilen geminin kaptanı hakkında yasal işlem başlatıldı.

TELSİZ ARACILIĞIYLA İRTİBAT KURDU

Ukrayna’nın Berdyansk Limanı’ndan Mersin’e giden 92 metre boyunda ve 2 bin 120 groston ağırlığındaki Panama bayraklı ‘Salix’ adlı kuru yük gemisi, bugün saat 02.45’de Marmara Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yaptı. 3.5 saatlik süren boğazdaki seyrinin ardından Ege Denizi’ne açılmak üzereyken geminin kaptanı, tüm gemiler gibi Çanakkale Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi (VTS) ile VHF 13’üncü kanaldan telsiz irtibatı kurdu.

 

‘KAPTAN AZLEDİLDİ, YERİNE İKİNCİ KAPTAN GEÇTİ’

Alkollü olduğu öne sürülen Türk kaptan O.B., iddiaya göre telsizden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaretlerde bulundu. VTS yetkilileri bu durumu Çanakkale Liman Başkanlığı’na rapor etti. Bunun üzerine Liman Başkanı Ramazan Yılmaz’ın talimatıyla, ‘Salix’ adlı geminin alkollü olduğu ileri sürülen kaptanı azledildi. İkinci kaptan dümene geçti ve gemi yasal işlemler yapılması için en yakın demir yeri olan Bozcaada’nın kuzeyine demirletildi.

SAHİL GÜVENLİK DEVREYE GİRDİ

Konuyla ilgili savcılığa bilgi verilince Sahil Güvenlik Çanakkale Grup Komutanlığı devreye girdi. Gemiye çıkan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği belirtilen kaptanın ifadesini almaya başladı.

Çanakkale Liman Başkanı Ramazan Yılmaz konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu bilgilere yer verdi: “Salix adlı gemi boğaz çıkışı yaparken, kaptan alkollü olsa gerek telsiz kanalından umuma açık vaziyette Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Erdoğan’a hakaret içeren sözler sarf etmiş. VTS yetkilileri konuyu bana aktardı. Ben de geminin demirletilerek, yasal mevzuat çerçevesinde gereğinin yapılması talimatını verdim. Birinci kaptan alkollü olduğu için hemen azledilmesini istedim. En yakın demir sahasına kadar gemiyi ikinci kaptanın kullanması talimatını verdim. Gemi Bozcaada’nın kuzeyine demirletildi. Olay yargıya intikal etti. Biz de idari yönden gerekli yasal işlemleri yapacağız.” (ÇANAKKALE/DHA)

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ