Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Bozkır: Terörle Mücadele Kanununu Değiştirmeyeceğiz

Bozkır: Terörle Mücadele Kanununu Değiştirmeyeceğiz
  • 11 Mayıs 2016 - 12:56
  • 202 kez okundu
AB Bakanı Volkan Bozkır, AB’nin vize serbestisi için şart koştuğu Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik talebiyle ilgili, ”Türkiye’de Terörle Mücadele Kanunu’ndaki bir değişikliği kabul etmek mümkün değildir” dedi.

 

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Fransa’nın Strasbourg kentinde NTV’nin sorularını yanıtladı.

Avrupa Parlamentosu (AP) bugün Türkiye için olağanüstü genel kurul oturumu düzenleyecek. Oturumda Türkiye’nin vize serbetisi için gerekli kriterleri ne derece yerine getirdiği ele alınacak.

Bozkır, Avrupa Parlamentosu’ndaki bugünkü oturum öncesi AB’nin şart koştuğu Terörle Mücadele Kanunu’nda değişiklik talebiyle ilgili değişiklik yapmayacağını söyledi.

Bozkır’ın açıklamaları şöyle:

“Katedilen mesafe heba edilmiş olur”

”Bugün burada Avrupa Parlamentosu ve parlamentodaki grup başkanlarıyla görüşeceğim. Amacımız şu burada çok önemli bir noktadayız. Parlamentoda çok renkli akımlar ortaya çıkabiliyor. Burada kritik bu noktada parlamentonun doğru resme bakması önemli.

“Normal bir parlamento prosedürü gibi buna bakıp Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinin çok önemli bir noktasında buna rutin bir kararla cevap verirse o zaman gerçekten hem katedilen mesafe heba edilmiş olur hem de önümüzdeki dönem için bu Türkiye-AB ilişkilerinde menfi bir adımla karşı karşıya kalmış oluruz.

“Vizenin bir parçası değil bu konu”

“Türkiye’nin Terörle Mücadele Kanunu aslında Avrupa standartlarındadır. 2002 yılındaki Avrupa Birliği genelgesine atıfta bulunarak bambaşka bir ortama götürülmesi burada gerçekten çok sıkıntılı bir durum ortaya çıkarttı.

“Bu konu vizenin kaldırılmasının bir unsuru değildir. Vizenin bir parçası değil bu konu. Eğer vize konusunda haklı nedenlere dayanmayan bir ilerleme kaydedilemezse o zaman bütün bu anlaşmanın 5 unsuru gözden geçirilecektir.

“Ben ikna durumunda değilim”

“Geri Kabul Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden fasılların açılmasına Türkiye’ye gönderilmesi gereken 3 milyar euronun henüz gelmemiş olmasına kadar bütün tablo gözden geçirilecektir. Benim buraya geliş nedenim bu unsurları tekrar son kez belki de konuşmak ve yapılacak olan bir yanlışlığı önlemek.

“Ben ikna durumunda değilim. Türkiye Cumhuriyeti’nin AB Bakanı olarak böyle bir sıkıntılı durum olduğunu buraya söylemek mecburiyetinde hissederek geldim. İkna olurlar olmazlar o benim buradaki temaslarımla ortaya çıkabilecek bir tablo değil.

“Değişikliği kabul etmek mümkün değildir”

“Türkiye’de Terörle Mücadele Kanunu’ndaki bir değişikliği kabul etmek mümkün değildir. 450’nin üzerinde şehit verdiğimiz bir ortamda çok ciddi terör operasyonlarının sürdüğü bir ortamda Terörle Mücadele Kanunu’nun siyaseten Türkiye’de ele alınması mümkün değildir.”

Türkiye beş adım daha atmalı

Avrupa Parlamentosu oturumunda Türkiye’nin vize serbetisi için gerekli kriterleri ne ölçüde yerine getirdiği değerlendirilecek.

Parlamento, Türkiye tüm kriterleri yerine getirmediğine kanaat getir takdirde konuyla ilgili yasal süreç tıkanmış olacak.

Avrupa Birliği Komisyonu vize serbestisi için terörle mücadele yasasının değiştirilmesini istemişti.

Beş farklı adım sıralayan AB Komisyonu bunları, yolsuzlukla mücadele, verilerin korunması, tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği, Avrupa Birliği’nin polis örgütü EUROPOL’la daha sıkı işbirliği ve terörle mücadele yasaları ve uygulamalarının gözden geçirilmesi olarak sıralamıştı.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ