Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Çaldıran HDP İlçe Eş Başkanı Ali İhsan Taş ile Röportaj

Çaldıran HDP İlçe Eş Başkanı Ali İhsan Taş ile Röportaj
  • 06 Mart 2017 - 23:30
  • 2.605 kez okundu

Van’ın Çaldıran İlçesinde HDP İlçe Eş Başkanı Ali İhsan Taş haber sitemizin sorularını yanıtladı.

ÇALDIRAN – HDP İlçe Eş Başkanı ile gündeme ve referanduma dair yaptığımız röportajı siz takipçilerimize sunuyoruz.

Çaldıran halkının İradesi ile Seçilen İlçe Belediye Eş Başkanlarının Tutukluluğu Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

İlçe belediyemizin tümünün feshedilmesi olayı var. Sadece Belediye başkanımızın görevden alınıp tutuklandığı bir olay değil, demokratik olmayan bir yöntemdir. Dünyada demokrasinin,hukukun ve adaletin olduğu hiçbir ülkede olabilecek bir olay değildir.Bir belediye başkanı, bir belediye meclisi o yörenin insanları tarafından yüzde yetmişten fazla bir oy potansiyeli ile gelecek halkın iradesi ile seçilecek, belediye başkanlığı yapacak,tutacaksın görevden alacaksın ardından halkın iradesi alay edercesine kayyum atayacaksın bu kabul edilebilir bir şey değildir. Kayyum demek ey Kürt halkı senin seçtiğin iradeyi yok sayıyorum. Sen kendini idare edemezsin ancak ben seni yönetebilirim demektir.Yani diğer yandan da demokrasiden bahsediyoruz, hukuktan bahsediyoruz, insanlıktan bahsediyoruz.Bu durumu hiçbir kategoriye sığdıramazsınız.Demokrasinin olduğu parlamenter ülkelerde bir belediye başkanını ancak halk görevinden azleder yerine başkasını seçer. Bunu halkın iradesi dışında halkı yok sayarak yaparsanız bu zorbalıktır, halkın iradesini yok saymaktır.

Böyle durumları ancak despotik ve faşist ülkelerde yani hak ve hukukun olmadığı ülkelerde görüyoruz.Tabi o ülkeler de kendilerine göre yasalar yapıp ve o yasalarına göre o ülkeleri yönetiyorlar.Bizim anayasamızda bizim hukukumuzda kanunumuzda da böyle bir şey yoktur.Yani asıl anayasaya hukuka bakarsak bugün en büyük yasa ihlalini en büyük hak ihlalini yasayı yok sayan hiçe sayan anayasayı hiçe sayan AKP’nin kendisidir. AKP hükümetinin kendisidir.

Aslında bazı demokratik ülkelerde  anayasayı kuruma kurulları var,yani onların işi sadece o ülkede o ülkenin insanının yaptığı yasaları korumaktır. Türkiye’de böyle bir şey olmadığı için gelen yasayı çiğniyor giden yasayı çiğniyor, bunu hükümet adına, halk adına, devlet adına yapıyor.

Diğer yandan demokrasiden bahsedeceksin hukuktan bahsedeceksin ardından OHAL uygulayacaksın. Bu OHAL uygulama yasadışıdır haksızlıktır, hukuksuzluktur kabul edilebilir bir şey değildir. OHAL  ile KHK’lar ile ülkeyi yönetirseniz ortaya kendi başbakanlarının dediği gibi “abidik gubidik” bir anlayış ortaya çıkar.Ve dünyada da böyle bir uygulamayı yürürlüğe koyduğunuzda ne kadar zaman geçerse geçsin bunun hesabı da sorulur.

Elbet bir gün bu ülke demokratikleşecek bu demokrasi dışı uygulamalar hepsi sorgulanacak ve bu zulmü icra edenlerin hepsi bir gün yargılanacak. Bugün halkın iradesi ile seçilen bir belediye başkanını içeriye atıyorsan ama yarın o ülkede her şey  hukuka uygun hale geldiğinde ben yaptım bitti gitti diye bir şey olmayacaktır. Bugün ülkeler uluslararası hukuk gereği birbirinden bağımsız değildir.Ve bunun hesabı hukuki yollarla bir gün sorulacaktır.

HDP Eş Başkanları ve Milletvekillerinin Tutuklu Olması Referandum Sürecini Nasıl Etkiler?

Vallahi biz Çaldıran Ebexe temsilcileri olarak bizim değerlendirmemiz farklıdır.Yani şimdi sen halkın iradesi ile seçilmiş eş başkanları olan bir  partinin ve demokratik yollarla yasalara kanunlara uygun  kongresini düzenlemiş genel başkanını seçmiş, MKYK’sını seçmiş, ilçe başkanlarını il örgütlerini  tamamiyle ülkenin yasalarına göre  kurulmuş tüm halkların hakkına hukukuna sahip çıkan sadece Kürt partisi değil, lazın da partisi Çerkezin de partisi Türkün de partisi Arabın da partisidir. Bu ülkede farklı halklar da yaşıyor ne kadar tek tek deseler de bu ülkede tek yok teklik sadece yüce Allah’a mahsusdur.

Sayamadığımız birçok halk var.  Yani bunların hakkını hukukunu savunan bir partinin altı milyon seçmenin iradesi ile seçilmiş genel başkanlarının milletvekillerinin iradesi ile oynayacaksın, iradesini yok sayacaksın tutacaksın eften püften bahanelerle içeri atacaksın. Ondan sonra da o halktan ne bekleyeceksin? Diyeceksin yav genel başkanlarınızı, milletvekilleriniz içeri attım.Ben size zorla da ‘Evet’ dedirteceğim. Sen bunu dedirtemezsin, bu olmaz.Yani normal şartlarda bizim milletvekillerimiz, bizim genel bakanlarımız, seçilmişlerimiz eğer zorbalıkla alınıp hapse atılmasaydı bu referandumun çok daha farklı olacağını ben düşünüyordum. Bundan dolayı belki biraz ‘Evet’lerin bu bölgede artacağını düşünebilirdik.Ancak halk, seçilmişlerinin zorbalıkla alıkonulup hapse atılmasına karşı çok öfkeliler, bu öfke ve kızgınlıklarını da sandığa yansıtacaklarından eminim, sandıkta bunları perişan edecektir, ben buna inanıyorum.

Çaldıran’da Referandum ile İlgili Çalışmalarınız Var mı Nelerdir?

Referandum ile ilgili bizim genel merkezin önümüze koyduğu programlar var perspektifler var, kaideler var kurallar var.Biz de genel merkezin bize belirlediği yolu takip ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz.Programlarımız genel merkezden geliyor. Bir de ilçemizin kendine özgün şartlarını gözününde bulunduruyoruz. Bunun için komisyonlar kuruyoruz,çalışmalarımıza başlamışız.İlçe seçim ile çalışmalarımız var, bütün komisyonlarımız hazır.Kimi arkadaşımız çalışmalara başlamış kimi arkadaşlarımız ile de önümüzdeki hafta içinde başlayacağız. Ve inşaallah hayırlısıyla ‘Hayır’lı olacak.

 

Çaldıran’da Son İki Seçimde DBP ve HDP Yüzde 80 ile 90 Arasında Oy Almaktadır.Bu Referandumda da Aynı Sonucu Bekliyor musunuz?

Yani halkımız bölgede bütün yaşananları görüyor. Dünya artık evrensel bir köydür, dünyada cereyan eden hiçbir olayı hiçbir şeyi kimseden saklayamadığımız bir zamandayız.Biliyorsunuz insanlara ne kadar baskı uygulamaya kalkışırsanız öfkeleri de o kadar artar.Bizim milletvekili seçimlerinde aldığımız oyun çok üstünde ‘Hayır’ oyu çıkaracağımıza inanıyorum, buna eminim halkımız bu zorbalar iyi bir ders verecektir.

Çaldıran Halkına Son Olarak Vermek İstediğiniz Bir  Mesaj Var mı?

Çaldıran halkına şöyle bir mesaj vermek istiyorum, tabi bizim halkımız politik bir halktır. Tarih boyunca halkımız ne kadar geri bırakılmış, ne kadar eğitimsiz bırakılmış, aç bırakılmış susuz bırakılmış, sefil bırakılmışsa da diyebilirim ki dünyanın en politik halkıdır. Bunu yaşadığımız süreçlere bağlıyorum, yaşadığımız baskılara, haksızlıklar ve hukuksuzluklara bağlıyorum.Onun için halk süreci iyi okuyor ve süreci iyi görüyor.

Şu mesajı vermek istiyorum.

Bu halk eğer Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın ve diğer seçilmişlerin cezaevlerinde haksız bir şekilde tutulmasını zap edilmesini onaylıyorsa ‘Evet’ desin.

Yıkılan ve yakılan o şehirlerin, yaralı olarak günlerce dışarda bırakıldıktan sonra ölüme terk edilen Taybet Anayı,hesabı verilmemiş Roboskiyi,yaşından fazla mermi ile katledilen Uğur Kaymazları ve bedeni param parça edilen Ceylanların hesabını vermeyen iktidarı ve  barış kelimesinin suç sayıldığı  bir zihniyetin karşısında  bütün bunları onaylıyorsa ‘Evet’ desin. Ama halkımızın şunu diyebileceğine inanıyorum. Eşbaşakanlarımızın tutukluluğuna ‘Hayır’ ve belediye başkanımızın tutukluluğuna ‘Hayır’, belediye meclisimizin feshine tutukluluğuna ‘Hayır’  ve diğer tüm seçilmişlerimizin tutukluluğuna ‘Hayır’, zulümlere’Hayır’. haksızlıklara ‘Hayır’, diyebileceklerine inanıyorum. Halkımıza da bu mesajı vermek istiyorum.

Böyle bir röportajı hazırladığınız için Çaldıran HDP İlçe Eş Başkanı olarak size teşekkür ediyorum.

Röportaj-Ayhan Demir-Çaldıran Ajans

 

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Celal keleş dedi ki:

    Sayın Ayhan abi seni tebrik ediyorum çok doğru haber yapıyorsun inşallah hayal ettiğiniz hedefe gicersiniz

YORUM YAZ