Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Çaldıran ve Muradiye’de ‘Hayır’ Buluşmaları Düzenlendi

Çaldıran ve Muradiye’de ‘Hayır’ Buluşmaları Düzenlendi
  • 07 Nisan 2017 - 21:06
  • 5.728 kez okundu

 HDP ve DBP Van İl örgütlerinin Çaldıran ilçesinde gerçekleştirdiği halk buluşmasının ardından Muradiye ilçesinde halk ile buluştu. Buluşmada HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, referanduma sunulan anayasa paketinin halkları içermediğini ve bu nedenle hayır denmesi gerektiğini kaydetti.

 

ÇALDIRAN-MURADİYE – HDP ve DBP Van il örgütleri, ilçe merkezlerinde sürdürdüğü referandum çalışmaları kapsamında Çaldıran ve Muradiye ilçelerinde halk buluşmaları gerçekleştirdi. Halk buluşmalarına HDP İl Eş Başkanları Yakup Ataş, Gülistan Orhan, HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe ve İl-İlçe Yöneticileri katıldı. İlk olarak çok sayıda aracın katıldığı konvoy ile Çaldıran ilçesinde tur atan HDP ve DBP’liler, halkın yoğun ilgisi altında HDP Çaldıran ilçe binasının önüne geldi. Burada seçim otobüsünün üzerinde ilçe binası önünde toplanan yüzlerce yurttaşa seslenen HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, demokratik ülkelerde anayasa değişikliğinin halk ile beraber, toplumun tüm kesimleri ile tartışılarak hazırlandığını belirtti. Türkiye’de ise bu uygulamaların tersine her 10 yılda bir yaşanan darbeler ile darbecilerin anayasasının halklara dayatıldığını belirten Özgökçe, “İktidar dahi 1980 darbesiyle gelen anayasayı kabul etmiyordu. Ama kendileri de yine aynı şekilde içerisinde tek bir adamın sınırsız yetkiye sahip olduğu bir anayasa taslağını halklara dayatmaya başladı. Böylesi bir anayasa tüm halkların anayasası olabilir mi?” diye sordu.

HDP ve DBP’liler daha sonra konvoy eşliğinde Muradiye ilçesine geçti. Seçim otobüsünden çalınan seçim şarkıları eşliğinde ilçe merkezinde tur atılmasının ardından, buluşma alanı olarak ayrılan HDP Muradiye ilçe binasının önüne geçildi. Parti binasının önü polislerce barikatlar ile çevrilirken, etraftaki binaların üzerine ise keskin nişancıların konumlandırıldığı görüldü. İlçe binasının önünde bekleyen yüzlerce yurttaş seçim otobüsünden çalınan şarkılar eşliğinde uzun süre halay çekti.

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına durulan saygı duruşunun ardından başlayan buluşmada, HDP Muradiye İlçe Eşbaşkanı Kutbettin Değer kısa bir konuşma yaparak halkı selamladı. Konuşmasına ilçe halkını selamlayarak başlayan HDP Van Milletvekili Bedia Özgökçe, darbe girişiminin ardından OHAL ilan edildiğini ancak darbeler ile mücadelenin demokrasiden geçtiğini belirtti. OHAL gerekçesiyle temel insani halkların baskı ile engellendiğini belirten Özgökçe, “Şu an ülke böylesi bir rejim ile yönetiliyor ve bu rejim referandum ile birlikte kalıcı hale getirmeye çalışıyorlar. İnsanları korku ile sindirmeye çalışarak yönetmeye çalışıyorlar. Böyle bir yönetim şekli olmaz. Yönetim sadece ve sadece demokrasi ile olur. Bunun karşısında yapılabilecek tek şey direnmektir. Bunu biz iyi biliyoruz. Yaşamanın diğer adı direnmektir” ifadelerini kullandı.

Buluşma atılan “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları eşliğinde sona erdi.

DİHABER

 

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Hasan uyanık dedi ki:

    Tam 66 kişi mitinge gelmişti tek tek saydım

YORUM YAZ