Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,82 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,53

Çaldıran’da Bilim Fuarı Şenliği Yaşandı

Çaldıran’da Bilim Fuarı Şenliği Yaşandı
  • 10 Mayıs 2016 - 16:57
  • 1.963 kez okundu

 Van’ın  Çaldıran ilçesine bağlı Çubuklu Mahallesi’ndeki Galatasaray Ortaokulu tarafından düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim ve Teknoloji Fuarı büyük ilgi gördü.

ÇALDIRAN- Van’ın  Çaldıran İlçesi Çubuklu Mahallesi Galatasaray Ortaokulunda TÜBİTAK 4006 Bilim ve Teknoloji  Fuarı şenlikleri düzenlendi.  Fuara İlçe Kaymakamı Mustafa Mendeş, Çaldıran Tabur Komutanı Piyade Yarbay Yunus Emre Işıkoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Ünüvar, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Ünal, İlçe Milli Eğitim Müdür Süleyman Atay, sivil toplum örgütleri, veliler  ve çevre okulların  öğrencileri katıldı. Bir dakikalık saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından şenlik başladı. Şenlik, okul öğrencilerinin oluşturduğu halk oyunlarının ardından fuarın kurdelesini kaymakam, cumhuriyet savcısı  ve garnizon komutanı birlikte  kesti. Galatasaray  Ortaokulu     Bilim ve Teknoloji Fuarında, rüzgar enerjisi , kâğıt atıklardan geri dönüşüm, çevreye duyarlılık  ve 300 adet fidan dikilmesiyle fuara zenginlik katı. Açılıştan sonra fuara katılanlar stantları dolaşarak öğrencilerden yaptıkları projeleri uygulamalı olarak anlatılması istendi.

haberinfotograflari

Gerçekleştirilen fuarda stant açan Özel Fizikay Rehabilitasyon Merkezinin öğrencileri tarafından yapılan çalışmalar fuara katılanlar tarafından ilgi odağı oldu.

Galatasaray Ortaokulunda  Bilim ve Teknoloji  öğretmeni Mahmut Çakır  organize ettiği bilim fuarı için şunları söyledi: “Bilim fuarımız, TÜBİTAK  destekli   Çaldıran-Van genelinde en önemli projelerden birisi olarak kendini kanıtladı.  Deneylerden tutun bilimsel projelere kadar öğrencilerimizin öğreneceği eğlenceli projelerimiz oldu. Bizim için önemli projeler arasında yer alan rüzgar ve güneş  enerjisinden faydalanarak okulumuzun enerji ihtiyacını karşılamamız sonucu okulda bulunan bilgisayar, telefon şarjı ve bahçe aydınlatması  için enerji temini ile  projelerimizi hayata geçirdik. Bu bölgede elektrik sıkıntıları süreklilik arz ettiğinden  USB girişli ve tüm elektronik cihazların şarj edebileceğimiz imkanları yarattık. Yakın zamanda 80 whatlık güneş panellerini ile daha yüksek enerji elde etmeyi planlıyoruz. Yapılan TÜBİTAK yarışmalarında Türkiye’de okulumuz iki binlerin arasındadır, değişik dallarda  otuza yakın proje ile bu gün start  vermenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Haber: Ayhan Demir

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ