Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Çaldıran’da İhaleye Kurban Edilen Eğitim Rezaleti

Ayhan DEMİR
Ayhan DEMİR
  • 18 Aralık 2015 - 08:05
  • 947 kez okundu

Ülkenin en soğuk ilçesinde öğrencilerin eğitim ortamını düzenlemeye yönelik program ve planlar yapan bir kurum basiretsizlik yüzünden merkezde burunlarının dibindeki rezaleti görmeyecek kadar nasıl vicdansızlaşabilirler?

Dün  “Çaldıran’da Eğitimin Hali İçler Acısı!” adlı haberimizde olayı verdiğimiz gibi kış başladığı günden beri kalorifer sorunundan dolayı ihalesi il tarafından tamamlanmasına rağmen okulda hala eğitim sağlıklı yapılamıyor. İhaleyi ilde yapanların da bir ilçenin hem de ülkenin en soğuk ilçesinin bir okulunda bu kadar sorumsuzca ihale sürecini yönetmesi ayrı bir rezalet olsa gerek. Bu tür rezaletlerin bir sürü nedeni olabilir ama bana göre iktidar hırsı yüzünden ihaledeki payların fütursuzca yandaşlar tarafından nasıl paylaşılacağının hesabını yapmalarından kaynaklanıyor. Böyle hesaplar yüzünden cezayı çeken genelde vatandaşlar oluyor.

Sorunun başka nedenleri nedir diye sıralamak gerekirse o da şu olsa gerek;

Çaldıran’da  AKP İlçe yönetimi yandaşlarını işkur ve benzeri alanlarda istihdamı tekeline almaktan zaman bulamadığından burunlarının dibindeki sorunu göremiyorlar ya da işlerine gelmiyor.

Çaldıran AKP İlçe yönetimi İlçe Milli Eğitimde yaptığı tek icraat kurumda yapılan ihalelerden pay almak için iş takipçiliğini yapmaktır.

Van AKP İl yönetimi Valilik ve Hükümet konaklarını baypas ederek işlevsiz hale getirdiğinden ilçedeki bir sorun için yapılan ihaleleri merkezde yandaşlarına yaptırma gayretinde oldukları için bu tür sorunlar bir türlü sağlıklı çözülemiyor.

AKP’nin tek başına iktidar olması mevcut sorunları daha da kangrenleşmesine neden olduğundan kimse cesaret edip sorunu ilgili yerlere iletemiyor. Sorunu iletenler ya tehdit ediliyor ya da sürgün ediliyor.

Çaldıran Hükümet Konağını da baypas eden mevcut iktidarın iş takipçileri Çaldıran’a dair yapabildikleri tek bir icraatı göremezsiniz ihaleden pay kapma dışında. Bir çok seçim öncesi baraj vaadi verdiler yapmadılar, sınır kapısını açacağız dediler açmadılar. Seçim sonrasında da bu vaadi verenleri  halk arasında bulamazsınız

Çaldıran AKP İlçe yönetimi ücretli öğretmen alımında Çaldıran’ın en ücra köşesindeki okula kendi yandaşını yerleştirmek için bütün maharetlerini gösterebiliyorlar ama iş burunlarının dibindeki eğitim rezaletine gelince hiç birini ortalıkta bulamazsın. Bunun tek sebebi de hesap sorulamaz bir iktidarın bu halkın başına bela olmasından başka bir şey değildir.

Isınma sorununun sadece Çaldıran Yavuz Selim İlköğretim Okulu’nda olduğunu düşünmüyoruz. İlçe merkezinin dışında bir çok okulda ısınma sorununun olduğunu da biliyoruz.  Anlayamadığımız bundan sorumlu olan yetkililerin neden duyarsız kaldıklarıdır?

İnşaallah yaptığımız haberden dolayı vicdan sahibi  bir yetkili bu rezaleti görür de çocuklarımız eğitim esnasında  üşümek zorunda kalmazlar.

Ayhan Demir Yazdı… 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ