Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Çaldıran’da İŞ-KUR’a Karşı Kadınlar Kooperatif Hazırlığında

Çaldıran’da İŞ-KUR’a Karşı Kadınlar Kooperatif Hazırlığında
  • 18 Temmuz 2016 - 10:17
  • 517 kez okundu

Çaldıran Belediyesi ve İŞ-KUR’un ortaklaşarak projelendirdikleri ve komünal bir yaşamla birlikte istihdam alanı yaratmayı amaçlayan tekstil atölyesi İŞ-KUR’un geri çekilmesiyle beraber durduruldu. Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Suna Atabay, İŞ-KUR’un tavrını siyasi bir tutum olarak değerlendirerek, bu duruma karşı tekstil atölyesini kooperatife dönüştüreceklerini söyledi.

 

Van’ın Çaldıran ilçesinde kadınlara hem istihdam alanı yaratmak, hem de kadın eksenli komünal bir yaşam inşa etmek amacıyla kurmayı amaçladıkları tekstil atölyesi projesinde Çaldıran Belediyesi ile ortaklaşan İŞ-KUR’un geri çekilmesiyle proje durduruldu. Yaklaşık bir yıl önce hazırlıkları tamamlanan atölye projesi hakkında bilgi veren Çaldıran Belediye Eşbaşkanı Suna Atabay, projenin hayata geçmesiyle beraber ilçe ekonomisine önemli katkısı olacağını söyledi. Kadınların çalışacağı tekstil atölyesi projesinin kooperatife dönüştürülmesinin planlandığını ifade eden Suna, “İlk etapta 25 kadınla başlayıp daha sonra bu sayıyı giderek arttıracağımız projemizin temel amacı tekstil alanında kadınları ortak bir çalışma ile komünal bir ekonomiyi inşa ederek, çalışma ürünü pazarlayıp kadın istihdamı ve ilçe ekonomisine katkı sağlamaktı. Bu temelde projemizin hazırlık aşamasında İŞ-KUR ile ortaklaştık. Ortaklaşmamızın asıl amacı ise İŞ-KUR üzerinden kursiyerlerin sigortalarının yatırılmasını amaçlıyorduk” sözlerini kullandı.

DBP belediyelerine yönelik baskıların artmasıyla birlikte İŞ-KUR’un bağlantılı bir şekilde sorun çıkardığını kaydeden Suna, “Şu ana kadar tüm belediyelerde bu gibi çalışmalara katkı sağlamıştır” dedi.

‘Kadınları ortak yaşamda buluşturmak’

Proje konusunda kâr amacı gütmediklerini dile getiren Suna, amaçlarının tamamen kadınların ortak bir yaşam çerçevesinde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak üretimi sağlamak olduğunu sözlerine ekledi. Suna, “Önümüzdeki günlerde belediye bünyesinde projenin ilk ayakları olarak çalışmaları başlatacağız. Kendi kursiyerlerimizi yetiştireceğiz. Ürettiğimiz ürünleri pazarladıktan sonra elde ettiğimiz gelirle de kooperatif şeklinde bir çalışma yürüteceğiz. İktidara geldiğimiz günden bu yana kadın eksenli birçok çalışma yürüttük. Yürütmeye devam edeceğiz. Önümüze çıkan hiçbir engeli tanımayacağız” ifadelerini kullandı.

JINHA

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ