Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Çaldıran’da Roboski Katliamı İçin Basın Açıklaması Yapıldı

Çaldıran’da Roboski Katliamı İçin Basın Açıklaması Yapıldı
  • 28 Aralık 2015 - 15:33
  • 680 kez okundu

Van’ın Çaldıran İlçesinde Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde 34 Kürdün katledildiği Roboski Katliamının dördüncü yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı.

ÇALDIRAN- Van’ın Çaldıran İlçesinde Şırnak’ın Uludere İlçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011 tarihinde 34 Kürdün katledildiği Roboski Katliamının dördüncü yıl dönümü dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. DBP ilçe binası önünde yapılan basın açıklamasına DBP, HDP, Belediye Eş Başkanları ve yurttaşlar katıldı.

Basın açıklamasını okuyan DBP İlçe yöneticisi Mehmet Moraner şunları söyledi:” Hepinizin bildiği gibi 4 yıl önce Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde TSK uçakları tarafından yapılan bombardımanda 34 sivil katledilmiştir. Katledilen bu sivil insanlarımızın yakınları 4 yıldır adalet arayışını sürdürürken Türk hukuk sistemi davayı Diyarbakır askeri savcılığına havale ederek Diyarbakır askeri savcılığıysa davada yanlış eylem ibaresini kullanarak davaya takipsizlik kararı verdi.  Davanın failleri belli iken halen yargı önüne çıkmış değiller o gün Roboskide katliam yapan zihniyet dün Suruç’ta Ankara’da bugünde Sur, Cizre,Silopi,Nusaybin, Silvan, Kerboran ve Kürdistan’ın bir çok yerinde katliamlar gerçekleştiriyorlar. Cumhuriyetin kuruluşunda yer alan ve sürekli barış ve kardeşlik vurgusu yapan Kürt’lere devlet sürekli katliamla cevap vermiştir. Başta Sur, Cizre,Silopi,Nusaybin, Silvan, Kerboran halkın direnişini selamlıyor bu katliamlarda  yaşamını yitiren yurttaşlarımızı rahmetle anıyor ailelerine başsağlığı diliyor anıları önünde saygı ile eğiliyor ve mücadeleyi büyütme sözü veriyoruz”dedi.

Yapılan basın açıklamasının ardından 5 dakika oturma eylemini yapan yurttaşlar olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber: Ayhan Demir 

12459973_1098853923493246_1078016810_n

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. Halit dedi ki:

    Bu manzara, Çaldıran için utanç verici bir tablodur. İnanın tarihe geçecektir. Sayabildiğim kadarıyla 40 kişiyi tamamlayamadım. Bence hem HDP, hem DBP ve hemde Belediye öz eleştiri vermeleri şart. Bana kalırsa bu her üç kurumun yöneticilerin hepside istifa etmeleri gerekir. Çünkü bu uç kurum arasında ciddi bir birlik ve beraberlik bağı olsaydı bu halk bu duruma düşmezdi. Sanki böyle başladı böylede bitecektir. Zaten kimsenin umurunda da değil…

YORUM YAZ