Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Çaldıran’da Yasaklı Bölgeleri Korucuların Yağmaya Başladığı İddiası

Çaldıran’da Yasaklı Bölgeleri Korucuların Yağmaya Başladığı İddiası
  • 23 Mayıs 2016 - 16:12
  • 2.871 kez okundu

Van’ın Çaldıran İlçesine bağlı köy ve mezralarda halka tarım-hayvancılık yasaklandı. Korucular ise yasaktan faydalanarak yağma ve hırsızlığa başladığı iddia edildi.

ÇALDIRAN – ANF’nin haberine göre Van’ın Çaldıran ilçesinde, valilik tarafından geçen yıl Eylül ayında Tendürek Dağı eteklerinde bulunan bazı köylerin “güvenlik bölgesi” ilan edilmesinin ardından baskılar arttı. Bölgede tarım ve hayvancılık faaliyetleri tamamen biterken köylüler, köylerini terk ederek başka yerlerde yaşamlarını sürdürmeye başladı.

TARIM VE HAYVANCILIK YASAKLANDI

Ancak Van Valiliği tarafından “güvenli bölge” ilan edilen alanların dışında kalan bölgeler de askerler tarafından ablukaya alındı. Yasak bölge ilan edilmeyen Burçakalan ve Hangedik köyleri, Kalereş ve Tepeli mezralarında askerler köylülerin tarım ve hayvancılık  faaliyetleri yürütmelerine engel oluyor.

Askerler, geçen hafta görüşme yaptıkları muhtarlara, “Köylüleri uyarın, kimse mezraya gidip hayvan otlatmasın” dedi.

Askerlerin uyarısı üzerine köylüler uzun bir süredir  mera ve yaylalara çıkamıyor.

‘TAM BİR HIRSIZLIK VE YAĞMA SÖZ KONUSU’

Konuyla ilgili görüştüğümüz köylüler ise, hayvanlarının aç bir biçimde ahırlarda beklediğini, askerlerin kendilerini mera ve yaylalara çıkmamaları konusunda tehdit ettiğini doğruladı. Köylüler, kendilerinin zorunlu olarak buna uymasına rağmen başka köyden gelen korucuların yağma ve hırsızlık yaparak koyunlarını kendilerine ait meralarında otlattığını da anlattı. “Şu anda bizim tapulu mülkiyetimiz olan arazilerde korucuların koyunları otlanıyor. Burada tam bir hırsızlık ve talan söz konusu” diyen köylüler, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

Kaynak: ANF

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ