Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Çaldıranlı Zeynel Abidînê Arîkele’den İkinci Kürtçe Kitap

Çaldıranlı Zeynel Abidînê Arîkele’den İkinci Kürtçe Kitap
  • 21 Kasım 2016 - 21:26
  • 7.273 kez okundu

Van Çaldıran İlçesinde  Zeynel Abidînê Arîkele’den ikinci kürtçe kitap olan ŞÎRETNAME üzerine kısa söyleyişide bulunduk.

 

ÇALDIRAN – Zeynel Abidînê Arîkele’nin birinci kitabı olan Xutbeyên Kurdî’nin(Kürtçe Hutbeler) ardından ikinci kürtçe kitap olan ŞÎRETNAME üzerine kısa söyleyişide bulunduk. İşte Zeynel Abidînê Arîkele ile ikinci kitabı üzerine yaptığımız kısa söyleyişi:

 

Sizin ŞÎRETNAME’yi(Öğüt name) yazmaktan gayeniz neydi ve neden yazdınız?

Her şeyden önce başta Ehmedê Xanî, mele Ehmedê Cizîrî ve Feqiyê Teyran gibi üstatlarımızın üzerimde çok etkileri olmuştu. Her zaman bu dahilerimize hayranlıkla gıpta ettim ve ediyorum. Amatörce de olsa bu zatları taklit etmek benim için en büyük onurdur.

Tabii ki ŞÎRETNAME içerik olarak bir öğüt kitabı ve vecizeli sözlerden meydana gelmiş edebi bir kitaptır. Bu sözleri yazmaktan birinci gayem; dünyada en çok örnek vererek konuşan milletlerden biride Kürt halkıdır. Bu konuda Kürt kültürünün daha da zenginleşmesini istedim. Gerçekten örneklerle yapılan konuşmalar çok etkili oluyor. İki tahtayı bir birine tutuşturmak için çivi ne kadar etkili ise, hitabette örnek vererek konuşmak da bir o kadar etkilidir.

İkincisi: Zerrecikler gibide olsa, Kürt kültürünün içinde benim de emeğimin olmasını istedim. Çünkü bir millet ya da bir ulus söz konusu olunca, her şeyden önce o ulusun dili ve o dilin ne kadar zengin olup olmadığı akla gelir. Çünkü milletler, kendi dili, kültürü ve sanatıyla kendini ayakta tutar ve de varlığını idame ettirir.

İnsanların ana dili sayesinde üyesi bulunduğu toplumla ilişki kurar ve ancak ana diliyle o toplumun bir parçası olabilir. Birden fazla dil konuşulan ülkelerde doğan ve büyüyen ya da değişik uluslardan anne ve babanın çocuğu olarak dünyaya gelen insanların da tek bir ana dili vardır.

Ancak hangi millet olursa olsun, anadiline sahip çıkması, bir milliyetçilik ya da başka bir dili inkar etmek gibi bir olgu yaratılmamalıdır.

Her konuda insan haklarına saygı gösterilmesini emreden İslam dininin toplumların renklerine ve dillerine de büyük önem vermiştir. Dilin varlığına sadece maddi açıdan bakarsak dinimizce mucize olarak idraki istendiği halde bu emri inkar etmiş oluruz. Dil, insanların kendi aralarında ve toplumla anlaşmasını sağlayan doğal iletişim aracıdır. Yeryüzünde 3 ile 5 bin dilin varlığından söz edilmektedir. Bu dillerin her biri, yüce Allah’ın birer mucizesidir. Dünyada nesli tükenen hayvanlar ya da bitkiler, nasıl koruma altına alınıyorsa, yok olmakla karşı karşıya kalan hangi dil olursa olsun, insaflı bir şekilde koruma altına alınmalı ve de zenginleştirilmeye çalışılmalıdır. Çünkü yüce mevla Rum süresinin 22. ayetinde; “Göklerin ve yerin yaradılışı, dillerinizin ve renklerinizin ayrı (farklı ve değişik) oluşu da O’nun ayetlerindendir. Bunda elbette ki âlimler-bilenler için ayetler vardır.” diye buyurmuştur. Dikkat edersek Allah (c.c) tüm evreni (göklerin ve yerin) diye iki kelimeyle bir mucize olarak ifade ederken, (dillerinizin ve renklerinizin) diye birer ayet ve insanlık için iki ayrı birer mucize olarak ifade etmektedir. Hata bir insan anasını, babasını, akrabalarını ya da dilini sevmekten ötürü serzeniş edilmemelidir. Bu tür bağlara karşı olan sevgi ve bağlılık hem dini ve hem de fıtridir.

 

ŞÎRETNAME’nin içeriği nedir?

ŞÎRETNAME; Gotin (sözler), Pêvek (ilave) ve Ferhengok (sözlük) olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır.

  • Gotin (sözler), 71 başlık altında,1300’e yakın ayrı ayrı konulara göre hazırlanmış bir bölümdür. Bu sözlerin tamamı bana ayıttır.
  • Pêvek (ilave), çevreden ya da bazı kitaplardan aldığım sözlerdir. İlavede bana ait çok az söz vardır, başkalarından alıp şiir haline getirdim.
  • Ferhengok(sözlük), tabii ki ŞÎRETNAME akademik bir Kürtçe ile yazıldığı için, okuyucuların daha kolay anlayabilmeleri için, kitabın arkasına, kitaba ait sözlük de ekledim.

 

Öncelikle kitabın üzerindeki isminizi neden Zeynel Abidînê Arîkele olarak yazmışsınız ve Zeynel Abidîn kimdir?

Arîkele doğduğum köyün ismidir. Çevremde ve hatta özellikle feqî dediğimiz medresedeki öğrenci arkadaşlarım arasında, Zeynel Abidînê Arîkele olarak tanınmaktayım ve hala da Arîkele kelimesi ismime eklenmeden beni kolayca tanıyan olmaz.

 

ŞÎRETNAME basılmış kaçıncı kitabınız oluyor?

ŞÎRETNAME basılmış 2. Kitabımdır.

 Şuan basıma hazır kitabınız var mı, varsa konuları nelerdir?

Evet basıma hazır daha 4 tane kitabım var. Konuları ise Fıkıh, tecvit, hikaye ve şiir.

 

Zeynel Abidin Keleş Kimdir?

1962’de Çaldıran’a bağlı Arîkele köyünde doğdu. 10 yıl medresede eğitimi alan Keleş,ilkokulu doğduğu köyde tamamladı. Orta, lise ve yüksekokulu dışarıdan bitiren Keleş, evli ve 3 çocuk sahibi. 1992’de resmi imamlık görevine başlayan Keleş, yaklaşık 26 yıl imamlık görevini yaptı.Keleş, Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası’nda(DİVES) 6 yıl, 2 dönem genel sekreterlik görevini yaptı.Haber sitemizde köşe yazarlığını da yapan  Zeynelabidin Keleş 2014 yılı yerel seçimlerinde Çaldıran Belediye Başkanlığı için BDP’den aday adayı olarak belirlenmişti.

Eylül ayında emekli olmak için bağlı bulunduğu kuruma dilekçe verdi. Emekli olduğu halde, yine de KHK kararıyla meslekten ihraç edildi.

Çaldıran Ajans

 

 

 

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ