Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Can Dündar’a 31, Erdem Gül’e 10 Yıl Hapis İstemi

Can Dündar’a 31, Erdem Gül’e 10 Yıl Hapis İstemi
  • 03 Mayıs 2016 - 15:25
  • 147 kez okundu
MİT TIR’ları davasında Can Dündar’ın 31.5 yıla, Erdem Gül’ün ise 10 yıla kadar hapsi istendi.

MİT TIR’ları görüntülerini yayınlayan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün hakkında istenen ceza belli oldu.

22 Nisan’da görülen duruşmada, savcı Evliya Çalışkan, mütalaasını açıklamak için süre istemiş, duruşma 6 Mayıs’a ertelenmişti.

Savcı Çalışkan, celse arası 7 sayfadan oluşan mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcı, Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki ”Silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etmek ve darbeye teşebbüs” suçundan suçlarıyla ilgili dosyanın ayrılmasını talep etti.

Can Dündar’ın ”Devletin güvenliğiyle ilgili gizli belgeleri temin edip açıklamak” suçundan 31 buçuk yıla kadar, aynı suçlama ile Erdem Gül’ün ise 10 yıla kadar hapsini istedi.

Duruşma 6 Mayıs 2016 tarihinde kapalı olarak görülmeye devam edecek.

Ne olmuştu?

29 Mayıs 2015’te Cumhuriyet’te “İşte Erdoğan’ın yok dediği silahlar” manşetiyle yayınlanan MİT TIR’ları haberi hakkında “devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme”, “siyasi ve askeri casusluk”, “gizli kalması gereken bilgileri açıklama”, “terör örgütünün propagandasını yapma” suçlamalarıyla soruşturma başlatılmıştı.

Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu soruşturmayı basın açıklamasıyla duyurmuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Cumhuriyet ve Dündar’dan kişisel olarak da şikayetçi olmuş, şikayet dilekçesinde “Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez” diyerek Dündar’ın bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir müebbet ve 42 yıl hapsi cezası ile cezalandırılması istemişti.

Gül ve Dündar, haberin yayınlanmasından altı ay sonra 26 Kasım 2015’te ifadeye çağrılmış aynı gün tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne gönderilmişti.

Dündar ve Gül’ün avukatları, 6 Aralık 2015’te anayasanın 19. ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 5. ve 10. maddelerinde yazılı “kişi güvenliği ve özgürlüğü” ile “ifade özgürlüğü”, anayasanın ise 26. ve 28. maddelerinde düzenlenen “düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü” ile “basın özgürlüğü” haklarının ihlal edildiğini belirterek Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili İrfan Fidan imzalı ve 27 Ocak 2016 tarihli iddianamede her iki gazeteci için birer kez ağırlaştırılmış, birer kez de müebbet, 30 yıla kadar da hapis talep edildi.

AYM Raportörünün hazırladığı raporunda, iki gazetecinin yaptıkları haber nedeniyle tutuklanmasını “hak ihlali” olarak nitelendirmesi üstüne Anayasa Mahkemesi Birinci Bölümü, 17 Şubat’ta yaptığı toplantıda başvuru dosyasını Genel Kurul’a sevk etti. Genel Kurul’un da “hak ihlali” kararı sonrası Dündar ve Gül 26 Şubat’ta tahliye edildi.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ