Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Candemir’den Görevden Alınan Van AKP İl Başkanı Soğanda’ya Çarpıcı Veda Yazısı

Candemir’den Görevden Alınan Van AKP İl Başkanı Soğanda’ya Çarpıcı Veda Yazısı
  • 11 Kasım 2017 - 20:43
  • 8.233 kez okundu

AKP’de ‘metal yorgunluğu’ gerekçesiyle halkın oylarıyla seçilmiş Belediye Başkanlarını görevden almanın yanında il başkanlarının da istifaya zorlanması AKP’deki kötü gidişatın habercisi oldu.

Van AKP İl Başkanı Zahir Soğanda’nın da görevden alındığı haberlerinin ardından Gazeteci Oktay Candemir Soğanda’ya yönelik çarpıcı bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı…

Rivayete göre kendi halkına ihanet etmiş bir kişi İsmet İnönü’nün huzuruna çıkar ve der ki, ‘Ben büyük hizmetlerde bulundum paşam… Benim için ne düşünüyorsunuz?’ İnönü uzun uzun bu kişiyi aşağıdan yukarıya süzdükten sonra şöyle der : “ Kendi halkını satan, yarın bizi de Yunan’a satar’ der ve idamına karar verir.
Belki bugün idam yok ama devleti yönetenlerin kendi halkına karşı yanlış tutumlar içinde bulunanlara karşı tutumu hiç değişmedi.
İşte son örneğini AKP Van İl Başkanı Zahir Soğanda’nın görevden alınma biçiminde yaşıyoruz. Kullandılar Zahiri, zahireyi kurtardılar ve şimdi bir kenara fırlatıyorlar.
Zahir Soğanda… gitmek zorunda mısın?
“Vanlılar,7 gündür Beşyol Meydanı’ndasınız. Van’ın her yerini Okçular Tepesi yaptınız. Reis “yeter” “Heta Reis ne bêjebes, Van nabêjebes.” demeyene kadar durmayacağız diyen ve o günlerde ‘Zahir Malkoçoğlu’ diye yazdığım Zahir Soğanda ‘Reisin’ ‘Zahir Yeter’ demesiyle görevden alındı.
Bu kadar çaba, bu kadar yağ, bal bir işe yaramadı işte. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Zahir Soğanda’da tarihe karışan diğer AKP’li siyasetçiler gibi iyi şeylerle anılmayacak… Bu memlekete bıraktığı ve hafızalarda kalacak tek eseri soyadı olacak.
Soyadın çok güzel ve ironikti.. Bir gazeteci için iyi malzemeydi. Böyle bir soyadı bir daha bulabilir miyim. Bende bunun endişesi içindeyim.
Ne diyordu Ramiz dayı…
Bazen insan başkasının ruhunu ararken kendi ruhunu teslim eder başkasına…
Hayatta her şeyin bir bedeli var işte, ihanetin de, kahramanlığında…

Bugün Zahir yarın başkası, bu böyle gitmez demek isterdim ama anlaşılıyor ki bir süre daha böyle gidecek.

Oktay Candemir Yazdı…

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ