Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,65 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,30 / Satış: 4,31

Çapraz Terörist Değildir

Çapraz Terörist Değildir
  • 07 Aralık 2015 - 12:07
  • 377 kez okundu

Hakkari İl Genel Meclisi Eş Başkanı Lokman Özdemir, 28 Kasım’da zırhlı araçtan açılan ateşle yaralanan İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz hakkında Hakkari Valiliği’nin yaptığı açıklamaya tepki gösterdi.

 

YÜKSEKOVA – Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 28 Kasım gecesi Eski Kışla ve Dize Mahallesi’ne polisler tarafından hendek ve barikat operasyonu düzenlenirken, operasyon esnasında İl Genel Meclisi üyesi Sibel Çapraz ve Sefer Terzioğlu isimli iki kişi yaralanmıştı.

Olayla ilgili açıklama yapan Hakkari Valiliği, yaralanan kişilerin baş harflerini yazarak “Yaralılardan örgüt mensubu S.T.’nin “Terör Amaçlı Patlayıcı Madde Atma” suçundan kaydının bulunduğu, yaralı örgüt mensubu S.Ç.’nin ise “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Suç İşlemeye Alenen Tahrik Etme” suçundan Yüksekova Sulh Ceza Hakimliğince aranmasının olduğu tespit edilmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

“ÇAPRAZ HALK TARAFINDAN SEÇİLMİŞTİR,TERÖRİST DEĞİLDİR”

Hakkari İl Genel Meclisi üyeleri, basın toplantısı düzenleyerek Valiliğin açıklamasına tepki gösterdi. Toplantıda konuşan İl Genel Meclisi Eş Başkanı Lokman Özdemir, “Hakkari Valisi’nin açıklamalarını doğru bulmadıklarını belirterek, “Sibel Çapraz, halk tarafından seçilen İl Genel Meclisi üyesidir, terörist değildir. Sibel Çapraz’ın elinde silah, Molotof ve taş yoktu. Yaşanan olayların büyümemesi için . Biz defalarca savaşın, ölümün, tutuklamanın çözüm olmadığı söyledik. Kürt sorunu demokratik yöntemlerle çözülmelidir. Çözüm süreci buzdolabından çıkarılmalıdır” dedi.

i-1-20151207113710.jpg

30 yıllık süreçte binlerce insanın yaşamını yitirdiğini belirten Özdemir, “Savaştan yana olanlar empati yapmalıdır. Annelerin acısını herkes yüreğinde hissetmelidirç. Biz kesinlikle savaştan yana değil barıştan yanayız. O nedenle bir an önce bu çatışmaların, operasyonların, ölümlerin durdurulması gerekir. Dış güçlerin hedefi ülkeyi parçalamak ve bölmektir. Biz bölmekten yana değil, demokratik yöntemlerle Türkiye’de yaşayan bütün halklar ile yaşamak istiyoruz ve bunun için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu.

“ÇAPRAZ, CANLI KALKAN OLMAK İSTERKEN VURULDU”

Ardından konuşan Gever Demokratik Toplum Meclisi Eş Başkanı Şerafettin Dede, Yüksekova’daki çatışmalı ortamı hatırlatarak, “Bugüne kadar olayları yatıştırmak için büyük çaba harcayan Sibel Çapraz polis tarafından vuruldu. Aynı şekilde tamamen silahsız olan Sefer Terzioğlu da yaralandı. Bu kabul edilecek bir şey değildir. Bu yol, bu yöntem doğru değildir. Sibel Çapraz hiçbir zaman şiddetten yana olmadı, eline silah almadı. Halkın temsiliyetini yerine getirmek için canlı kalkan olmak istedi ve o esnada vuruldu.” dedi.

“Bu olayların bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz” diyen Dede, “Bu olayların sebebi AKP hükümetinin yanlış politikalarıdır. Sibel Çapraz’ın şahsında onu seçen halka kurşun sıkılmıştır. Savunmasız, silahsız insanlara bu şekilde yaklaşılmaz. Bu, çözüm üretemeyenlerin işidir” ifadelerini kullandı.

YÜKSEKOVA HABER

Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ