Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

Çavuşoğlu: Hedefimiz El Bab ve Menbiç

Çavuşoğlu: Hedefimiz El Bab ve Menbiç
  • 16 Ekim 2016 - 22:14
  • 1.111 kez okundu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Musul operasyonunun tam olarak başlamadığını belirterek, “Yerel kuvvetlerle Irak ordusu operasyonu yapsın. Peşmerge destek versin ve koalisyon içindeki ülkelerin özel kuvvetleri de yerel kuvvetlere ve Irak ordusuna destek versin.”dedi.

Türkiye tarafından desteklenen grupların Suriye’deki Dabık Köyü’nü alması üzerinden Dabık’taki son durumunu açıklayan Çavuşoğlu “Cerablus’tan başlayan operasyon emin adımlarla ilerliyor. IŞİD’e karşı yürütülen operasyona karadan destek veriyoruz. Ayrıca koalisyon olarak da havadan destek veriyoruz. Bugüne kadar da önemli başarılar elde ettiler. Oralarda hayat normale dönüyor. Bizim Suriye’de görmek istediğimiz tablo bu. IŞİD terör örgütünden temizlenmesi, zalim bir rejimden kurtulup ülkenin tekrar huzura kavuşması. Dabık bölgesi tamamen şu anda muhaliflerin eline geçti. Bölgede birçok köyler var ama buralara yönelik de ılımlı muhalefet ilerliyor. Hedef El Bab’a kadar giderek, Menbic bölgesini tamamen IŞİD terör örgütünden kurtarmak” ifadelerini kullandı.

Musul operasyonu gündemde olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Bazı kuşatma faaliyetleri ve havadan bazı IŞİD’e yönelik operasyonlar oldu. Top atışları oldu ama tam olarak Musul operasyonu başlamış değil. Buralar yüzde 90’ın üzerinde Sünni Arapların yaşadığı şehirler hem Musul hem Rakka. Biz mezhepçiliğe karşıyız; ama maalesef hem Suriye’de hem Irak’ta gerek o ülke içindeki yöneticilerin gerekse dışarıda mezhepçilik anlayışıyla hareket edildiğini görüyoruz. Irak’a mezhepçiliği biz getirmedik, Maliki yönetimi getirdi. Biz zamanında Amerikalı dostlarımıza da söyledik. Maalesef tablo ortada” diye konuştu.

Bizim Irak’ta Musul operasyonuyla ilgili düşüncemiz gayet net, sade. Her şeyden önce Şii milislerle değil, Irak ordusu ve yerel kuvvetlerle bu operasyonun başlatılması gerekiyor. Bölgede peşmerge var onlardan da destek alınıyor. İnsanları IŞİD ve Şii gruplar arasında tercih yapmaya zorlamamamız gerekiyor. Aynı şekilde Rakka’da da PKK, PYD ve IŞİD arasında bir tercih yapmaya zorlamamamız gerekiyor. Böyle bir durumda tercihlerin ne olacağı ortadadır. Niye iki kötüden birini seçmek zorunda kalsınlar? Yerel kuvvetlerle Irak ordusu operasyonu yapsın. Peşmerge destek versin ve koalisyon içindeki ülkelerin özel kuvvetleri de yerel kuvvetlere ve Irak ordusuna destek versin. Kısa süre içinde nasıl Cerablus’tan IŞİD temizlendiyse Irak’ın, Suriye’nin tüm şehirlerinden IŞİD temizlensin” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ