Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

Çavuşoğlu: PYD/YPG’ye Silah Verilmesi Büyük Bir Hata

Çavuşoğlu: PYD/YPG’ye Silah Verilmesi Büyük Bir Hata
  • 24 Haziran 2017 - 19:30
  • 648 kez okundu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,PYD/YPG’ye silah verilmesinin büyük bir hata olduğunu ve bu silahların Türkiye için tehdit haline gelebileceğini belirtti.

Nikkei Shimbun gazetesine mülakat veren Bakan Çavuşoğlu, Katar ile Körfez ülkeleri arasında yaşanan krizin diyalog yoluyla en kısa sürede çözümlenmesi için Türkiye’nin arabuluculuk yapmayı sürdüreceğini belirtti.

Çavuşoğlu Katar’a uygulanan ambargoların ve engellemelerin insani açıdan yanlış olduğunu ifade etti.

 

Çavuşoğlu, dünyadaki ekonomik gücün hızla batıdan doğuya kaydığını ve dünya ekonomisinde Asya’nın öneminin arttığına dikkat çekti. Türkiye’nin enerji hatları bağlamında önemli bir güzergah ve jeopolitik açıdan da önemli bir ülke olduğuna dikkati çeken Bakan Çavuşoğlu, bu bağlamda, Türkiye’nin Asya ile ilişkilerini geliştirmesinin AB ile ilişkilerine bir alternatif teşkil etmediğini, Türkiye’nin çok yönlü bir politika izlediğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, NHK TV televizyonuna verdiği röportajda da Türkiye’de misafir edilen Suriyelilere sağlanan imkanlara, sığınmacıların ihtiyaçlarına, bölgesel gelişmelere ve Türkiye’nin DEAŞ ve PKK ile mücadele bağlamında yürüttüğü çabalara değindi.

ABD’nin PYD/YPG’ye sağladığı silahlar hakkında da Çavuşoğlu, “terör örgütüne silah verilmesinin büyük bir hata” olduğunu ve bu silahların Türkiye için tehdit haline gelebileceğini ifade etti. Çavuşoğlu, “Bunu bilerek, silah verilmeye devam edilirse iki ülke ilişkileri etkilenecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler: / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ