Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Şengal Planını Açıkladı

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Şengal Planını Açıkladı
  • 01 Nisan 2017 - 12:55
  • 1.356 kez okundu
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Şengal ilçesindeki PKK mevzileri için “askeri seçeneği kullanacağız” dedi.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısı için Brüksel’e giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la yapılan görüşmelere ilişkin bilgiler paylaştı.

İşte Çavuşoğlu’nun açıklamalarından önemli bilgiler;

Yeni yönetimin YPG’yi kullanma biçimi önceki yönetimin devamı gibi…

YPG ile işbirliğini savunan askerler bile (ABD Genelkurmay Başkanı Dunford dahil) YPG ile PKK’nin farklı olmadığını biliyor. Niye işbirliği yapıyorsunuz? diyoruz. ‘Mecbur kaldık. Aksi seçenekte daha fazla asker göndermek zorunda kalırdık’ diyorlar. Biz de “Nasıl mecbur kaldınız? Biz varız, muhalifler var” diyoruz. ‘Alternatifi görmek istiyoruz, daha karar vermedik’ diyorlar. Edindiğim izlenim şu: YPG’yi bıraktıkları an, Rusya’nın kontrolüne girerler. Ben de dedim ki ‘İki büyük ülkenin bir terör örgütünü kullanması acziyettir.

Masada harita var mıydı?

Harita vardı. Telabyad örneğini verdik. ‘YPG’nin kontrol ettiği yerleri güvenli bölge sayamayız’ dedik. ‘Neden?’ diye sordu. Ben de açıkladım: Bizde Suriye’den gelen 300 bin Kürt var. Yüzde 90’ı YPG’nin kontrol ettiği alanlardan geldi. YPG göçe zorladı. Niçin? Çünkü aynı ideolojiyi paylaşmıyorlar. YPG diğer etnik yapıları göç ettirdi.

Rakka operasyonu için bir seçenek sunuldu mu?

Fırat Kalkanı’nı örnek verdik. ‘ÖSO var, biz de Türkiye olarak özel kuvvetlerle takviye yaparız. Siz ve koalisyonla bu işi yaparız. Müttefikinize saldıran örgüte destek vermeniz bizi üzer, ilişkilerimizi etkiler’ dedik.

ABD’den Ortak hareket iddiası

“Sincar üzerinde askeri seçeneği gerekirse değil, kullanacağız. Orada oldukları sürece kullanacağız. Kandil neyse bizim için orası odur. PKK var. ABD de ‘Sincar dahil her yerde PKK’nın çekilmesi ve elimine edilmesi ile ilgili planlarımız var, beraber hareket edeceğiz’ dedi” ifadelerini kullanan Çavuşoğlu, “Menbiç’te, Fırat’ın doğusuna çekilme” sözü için ise “Şu anda görevdeki ABD’li askerlerin (Dunford dahil) biter bitmez çekilme sözleri vardı. Siz göreve geldikten sonra kaç ay geçti, hala oradalar’ uyarısında bulunduk” dedi.

Nerina Azad

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ