Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Çavuşoğlu’ndan Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz’a Cevap

Çavuşoğlu’ndan Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz’a Cevap
  • 13 Kasım 2016 - 22:36
  • 1.047 kez okundu

Çavuşoğlu’ndan AP Başkanı Schulz’a: İkiyüzlü, elinden geleni ardına koymasın.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, idam cezasının geri getirilmesi halinde üyelik görüşmelerinin sona ereceğini ve Türkiye’deki durumun devam etmesi halinde bazı önlemler düşüneceklerini açıklayan Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’a yanıt verdi.

Schulz’un açıklamalarını ‘tehditkar’ olarak niteleyen Çavuşoğlu, “Ekonomik yaptırımlarla ilgili ve diğer konularla ilgili elinden geleni ardına koymasın. AB ve Parlemento başkanının ikiyüzlülüğünü her zaman olduğu gibi görüyoruz” dedi.

Schulz, geçtiğimiz hafta Ankara’ya “İktidar sahiplerini yollarından geri dönmeye ve Avrupa’nın demokrasilerimizin güçlenmesi için diyaloga uzattığı eli tutmaya çağırıyorum”diye seslenmişti.

Avrupa Komisyonu’nun Türkiye için hazırladığı İlerleme Raporu’nda özellilkle ifade özgürlüğü, yargı bağımsızlığı ve demokrasinin uygulanması gibi konularda yaşanan gerilemeye dikkat çekilmişti.

Raporun yayınlanmasından hemen önce Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Türkiye’yle AB üyelik görüşmelerinin dondurulmasını istemişti.

Schulz son olarak darbe girişiminin ardından konuşulmaya başlanan idam cezasının geri getirilmesi halinde üyelik görüşmelerinin sona ereceğini söylemiş ve eklemişti: “Türkiye’deki durumun devam etmesi halinde, Avrupa Birliği olarak ekonomik yaptırımlar dahil, bazı önlemleri düşünmek zorunda kalacağız.”

‘Gücü yetiyorsa PKK faaliyetlerine son versin’

Dışişleri konutunda Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Wang Yi ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, AP başkanının açıklamalarını değerlendirdi.

Schulz’un açıklamalarını ‘tehditkar’ olarak niteleyen bakan şöyle devam etti: “AP başkanının söylediklerinin bizim için çok fazla önemi yok. Gücü yetiyorsa PKK faaliyetlerine son versin. Öyle görünüyor ki ya destekliyor ya da gücü yetmiyor. Bu tehditkar açıklama bizi etkilemez. Biz halkımızdan güç alıyoruz. PKK’lıları da çok iyi savunuyor. Kaymakamız şehit edildikten sonra bir açıklamaları oldu mu? Bir PKK’lı çok önemli ama şehitlerimizin, öldürülen Kürt vatandaşlarımızın hiçbir önemi yok. Önce PKK faaliyetlerini durdursunlar. Ekonomik yaptırımlarla ilgili ve diğer konularla ilgili elinden geleni ardına koymasın. AB ve Parlamento başkanının iki yüzlülüğünü her zaman olduğu gibi görüyoruz.”

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ