Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

Cemaat Bahanesiyle Kürtçe Eğitim Veren Okula da Kapatma

Cemaat Bahanesiyle Kürtçe Eğitim Veren Okula da Kapatma
  • 23 Temmuz 2016 - 14:26
  • 955 kez okundu
Cemaatle ilişkisi olduğu bahanesiyle Diyarbakır’da Kürtçe eğitim de veren Dicle Fırat Koleji kapatıldı. Kolejin kapatılmasına tepki gösteren Sabahattin Korkmaz, cemaatle bir ilişkilerinin olmadığını belirterek, “Kürtçe eğitim verdiğimiz için faşist rejimin asimilasyon politikaları nedeniyle kapatıldık” dedi.
Cemaatle ilişkisi olduğu bahanesiyle Amed’te Kürtçe eğitim de veren Dicle Fırat Koleji kapatıldı. Kolejin kapatılmasına tepki gösteren Sabahattin Korkmaz, cemaatle bir ilişkilerinin olmadığını belirterek, “Kürtçe eğitim verdiğimiz için faşist rejimin asimilasyon politikaları nedeniyle kapatıldık” dedi.
Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan Kürtçe, Türkçe ve İngilizce eğitim veren Dicle Fırat Koleji sabah saatlerinde polisler tarafından baskın düzenlendi. Resmi
gazetede çıkan ve ardından Gülen Cemaati’ne ait olduğu gerekçesiyle kapatılan okular listesinde bulunan kolej kapatıldı. Okulun kapatılmasına tepki gösteren okul sahibi Sabahattin Korkmaz, Cemaat veya hiçbir parti ile ilişkilerinin olmadığını ifade etti. Korkmaz, yaşanan iktidar ve iç çıkar çatışmalarına kendilerinin alet edilmeye çalışıldığını kaydetti.
‘Kürtçe eğitime devam edeceğiz’
Ana dilde eğitim verdikleri için faşist rejimin asimile politikaları nedeniyle kapatıldıklarını belirten Korkmaz, cemaatin bahane edildiğini dile getirdi. Korkmaz, “Okullarında bulunan 570 öğrencinin eğitim hakkını hukuki yollardan savunacağız. Yargıdan sonuç çıkmazsa alternatif okul açıp Kürt Dili ve Edebiyatı eğitimlerine devam edeceğiz” dedi.
DİHA

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ