Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,66 / Satış: 3,67
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,34

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 Yıl Hapis

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 Yıl Hapis
  • 14 Haziran 2017 - 16:41
  • 443 kez okundu

MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili davada yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’na 25 yıl hapis cezası verildi. Berberoğlu, mahkeme salonunda tutuklandı.

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na MİT TIR’ları davasında ‘siyasal ve askeri casusluk’ ve ‘Fethullahçı Terör Örgütü’ne yardım ve yataklıktan’ 25 yıl hapis cezası verildi. Önce müebbet hapis verilen Berberoğlu’nun cezası daha sonra 25 yıla düşürüldü. Bugün davada 6. duruşmada görülüyordu. Can Dündar ve Erdem Gül’ün de yargılandığı davada Berberoğlu’nun dosyası ayrılarak hapis cezası verilen Berberoğlu duruşma salonunda bulunuyordu. Hakkında tutuklama kararı verilen Berberoğlu gözaltına alındı.

Enis Berberoğlu kararın ardından yaptığı açıklamada, “Bir haberden böyle bir mağduriyet yarattılar. Bu cezayı bana verenler şunu bilsinler ben bu cezayı girer vatanım için yatarım. Bir gazetecilik faaliyeti elde hiçbir delil olmamasına rağmen cezalandırıldı” dedi.

CHP OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Berberoğlu hakkındaki kararın ardından CHP TBMM grubu Özgür Özel başkanlığında olağanüstü toplandı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay adliye çıkışında yaptığı açıklamada, “Bu karar Adalet ve Kalkınma Partisi’nden rahatsız olan herkese gözdağıdır. Hayır oyu veren halka gözdağıdır. Ama unutulmamalıdır gerek CHP gerek diktatör karşıtları ülkenin diktatörün bahçesi olmasına izin vermeyecek. Ne yapılması gerekiyorsa o yapılacak. Bu kararda kullanılan dosya ile Recep Tayyip Erdoğan Savaş suçlusu olarak yargılanacak” dedi.
CHP Milletvekili Gürsel Tekin ise, “Muhalefetin tek odağı CHP hedef haline getirilmiştir. Bu kararı verenler mutlaka bir gün tarih önünde hesap verecektir” dedi. Bir diğer CHP Milletvekili Barış Yarkadaş ise, “Bu kararın hukuki yanı da vicdani yanı da yoktur. Elde hiçbir delil olmamasına rağmen iktidarı hoşnut etmek için alınmış bir karardır” dedi.

Berberoğlu neyle suçlanıyordu?

Berberoğlu’nun, Dündar ve Gül gibi FETÖ/PDY’nin hiyerarşik yapısına dahil olmaksızın örgütün amaç ve stratejisi doğrultusunda, devletin güvenliği veya iç-dış siyasal yararlar bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal casusluk amacıyla Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmasını sağlayarak, “FETÖ/PDY’ye yardım etmek” suçunu işlediği belirtilen savcılık mütalaasında, şu ifadeler kullanılmıştı: “Her ne kadar sanıklar Dündar ve Gül yönünden, ‘terör örgütüne üye olma’ suçu yönünden dosya ayrılsa da 15 Temmuz’daki kanlı darbe teşebbüsünde bulunulması süreçleri dikkate alındığında, FETÖ/PDY’nin silahlı terör örgütü olduğuna dair herhangi bir tereddüt yoktur. Kaldı ki Erzincan ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemelerince verilmiş FETÖ/PDY örgütünün silahlı terör örgütü olduğu yönünde yargı kararları bulunmaktadır. Bu itibarla sanıklar Can ve Gül’ün de Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 220/7. maddesi yoluyla (örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişi, örgüt üyesi olarak cezalandırılır), 314/2 maddesi kapsamında kalan ‘silahlı terör örgütünün hiyerarşisine dahil olmaksızın terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu işledikleri anlaşılmıştır.
29 Mayıs 2015’te Cumhuriyet gazetesinde yapılan MİT tırlarına ilişkin haberlerin, 17/25 Aralık 2013 tarihlerinden sonra, yasal meşru hükümeti her türlü illegal yöntemle devirmeyi ve çalışamaz hale getirmeyi hedefleyen FETÖ/PDY yapılanmasının, gerek ulusal gerekse uluslararası kamuoyunu maniple ederek, meşru hükümeti baskı altına alıp çalışamaz hale getirmeyi, yine Türkiye’yi, ‘teröre destek veren ülke’ olarak yargılatmayı amaçladığı, bu şekilde siyasal hedeflere ulaşmak için yapılan yayının, siyasal casusluk olarak değerlendirilmesi gerektiği, sanık Enis Berberoğlu’nun, sanıklar Dündar ve Gül ile fikir ve eylem birliği içinde 29 Mayıs 2015’te Cumhuriyet gazetesinde MİT tırlarına ilişkin haber yapılıp görüntülerin ifşa edilmesi eylemleri sürecine bizzat iştirak ederek, atılı TCK’nın 330/1. maddesi kapsamında kalan, ‘devletin güvenliği veya iç dış siyasal yararlar bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla yayınlayıp açıklamak’ suçunu işlediği anlaşılmıştır.”

DUVAR 

Etiketler: / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ