Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,84 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

CHP’den Barzani’ye Çağrı

CHP’den Barzani’ye Çağrı
  • 24 Kasım 2016 - 00:49
  • 1.924 kez okundu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dış İlişkiler Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Türkiye’ye ziyarette bulunan Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin kendileriyle de görüşmesini istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Dış İlişkiler Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Kürdistan Bölgesi yetkililerinin Türkiye ziyaretlerinde CHP’yle görüşmemesini eleştirdi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Türkiye ziyaretini Rûdaw’a değerlendiren Öztürk Yılmaz, “Bölgesel Kürt Yönetimi bütün yumurtalarını sadece AKP sepetine koymasın. Çünkü AKP bugün var yarın yok. Bütün siyasi oluşumlarla ilişkilerin götürülmesi uzun vadede Bölgesel Kürt Yönetimi’nin de işine yarar” dedi.

Öztürk Yılmaz şöyle konuştu:

“Şahsen gönül ister ki Bölgesel Kürt Yönetimi bütün yumurtalarını sadece AKP sepetine koymasın. Çünkü AKP bugün var yarın yok. Bütün siyasi oluşumlarla ilişkilerin götürülmesi uzun vadede Bölgesel Kürt Yönetiminin de işine yarar.

Biz gerek terörizmle mücadele konusunda, gerek IŞİD’in oradan sökülüp atılması sonrasındaki dönem için, ayrıca Irak’ın genel güvenliği  ve istikrarıyla alakalı olarak yakın işbirliği yapmak isteriz.

Şu an Türkiye gibi bir dostlarının olması  hem merkezi Irak Hükümeti hem de Bölgesel Kürt Yönetimi için bir avantajdır. Bu avantajı kullanırken de olabildiğince geniş bir perspektifle, her kesimle diyalog kurmak daha faydalı olur. Biz mesela Cumhuriyet halk Partisi olarak ben bu ofiste olduğum süre içerisinde şu ana kadar hiçbir Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilisiyle görüşemedim.”

Başbakan Neçirvan Barzani bugün Ankara’da mevkidaşı Binali Yıldırım’la İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştü.

Rûdaw

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ