Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,67 / Satış: 3,69
€ EURO → Alış: 4,32 / Satış: 4,33

CHP’nin AİHM’den Üç Talebi Var

CHP’nin AİHM’den Üç Talebi Var
  • 06 Temmuz 2017 - 08:48
  • 275 kez okundu

CHP’nin 16 Nisan referandumu için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) yaptığı başvuruda 3 temel talep sıralandı. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, aldıkları tavsiyeler doğrultusunda başvurularını kamuoyuna açıklamama kararı aldıklarını söyledi.

16 Nisan referandumunu yaklaşık 2.5 milyon mühürsüz oy nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyan CHP’de ilk hedef başvurunun kabul edilmesi. CHP’nin başvurusunda ise 3 temel talep var; Hak ihlalinin tespiti, referandumun yenilenmesi ve tazminat…

Cumhuriyet’ten Duygu Güvenç’in haberine göre, AİHM’nin bugüne kadar genel seçimler konusunda başvuruları kabul ettiğini ve karar verdiğini ancak referandum başvurularını kabul etmediğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan “AİHM incelenebilirlik kararı verirse bu ilk olacak” dedi.

Referandumun ardından yaklaşık 2.5 ay sonra yapılan başvurunun neden geciktiği sorusuna Tezcan, “6 kişilik bir heyet kurduk ve AİHM kararlarını ve içtihadını detaylı olarak inceleyerek başvurumuzu hazırladı” karşılığını verdi.

Tezcan, şöyle devam etti: “Bütün içtihat tarandı, davanın zorluğunu biliyoruz. Hukuka aykırılık açık ama bugüne kadar mahkeme hiç referandum incelememiş; hep genel seçimler bazında karar almış. Bazı mahkeme kararlarında inceleyebileceğine dair izler bulduk. Eğer yasama meclisi yönünden incelenebilirlik verirse bu bir ilk olacak.” Mahkemeye sözleşmenin 3 maddesinin ihlalinden başvuruda bulunduklarını belirten Tezcan bunları şöyle aktardı: “11. maddenin yani örgütlenme haklarının ihlali nedeniyle ifade özgürlügünün ihlali başvurusu, 13. maddenin yani etkili başvuru yolunun kapatılması nedeniyle (YSK’nin itiraz merciinin olmaması) ve ek protokol 3. madde ile serbest seçim hakkının ihlali (mühürsüz oyların kabulü)”

Tezcan, aldıkları tavsiyeler doğrultusunda başvurularını kamuoyuna açıklamama kararı aldıklarını belirtti.(DUVAR )

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ