Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,86 / Satış: 3,87
€ EURO → Alış: 4,55 / Satış: 4,57

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’den PYD ve PKK Açıklaması

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’den PYD ve PKK Açıklaması
  • 01 Kasım 2017 - 11:57
  • 1.305 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “PKK’yı Irak’tan tamamen temizlemek için tarihi bir fırsat” yakalandığını ve görüşmeler yapıldığını söyledi. Kalın Rusya’nın PYD’yi Suriye Halkları Kongresi’ne davet etmesiyle ilgili de, “Arkadaşlarımız büyük ölçüde çözdü” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı açıklamada Irak’ta PKK güçlerinin tamamen çıkarılması için ‘tarihi bir fırsat’ yakalandığını söyledi. Kalın, konunun bir süre önce Türkiye’yi ziyaret eden Irak Başbakanı İbadi’ye Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da iletildiği, bu konuda ABD’den de gerekli adımların atılmasını istediklerini belirtti.

 

Suriye’de de Astana sürecinin devam ettiğini ve görüşmelerin sürdüğünü belirten Kalın, özellikle kriz bölgelerine insani yardımların ulaştırılması konusuna önem verildiğini ifade etti. Rusya’nın Suriye Halkları Kongresi’ne PYD’yi çağırdığı yönündeki haberlerle ilgili olaraksa Sözcü Kalın, “Elbette bölgedeki Kürtlerin temsilcileri bu görüşmelere katılacaktır. Ancak PYD YPG gibi fırsattan istifade eşkiyalık yapanların buralarda olmasını asla hoş görmeyiz. Nitekim arkadaşlarımızın müdahalesi ile konu büyük oranda çözüldü” şeklinde konuştu.

İbrahim Kalın Japonya’da seçimleri kazanarak tekrar Başbakan olan Abe’yi de kutladı. ABD’de dün yaşanan terör saldırısını kınayan Kalın, saldırganın profiline ve aidiyetine göre ‘yalnız kurt’ ya da ‘Müslüman dünyadan gelen terörist’ gibi iki kalıp içinde değerlendirme yapılmaması gerektiğini söyledi. (DUVAR)

Etiketler: / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ