Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,88 / Satış: 3,89
€ EURO → Alış: 4,57 / Satış: 4,59

D-8 zirvesine 3 Lider Katıldı

D-8 zirvesine 3 Lider Katıldı
  • 20 Ekim 2017 - 11:09
  • 516 kez okundu

Türkiye’nin ev sahipliğinde İstanbul’da ‘İş birliğiyle fırsatları çoğaltmak’ temasıyla düzenlenen D-8 zirvesine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la birlikte 3 lider katıldı. Diğer ülkeler ise bakan ve bakan yardımcısı düzeyinde temsil edildi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan Erdoğan, göç ve mülteci meselesi üzerinden insanların ötekileştirildiğini söyledi. Erdoğan, D-8 ülkeleri arasındaki ticarette yerel paraların kullanılması ve ‘takas odası’ kurulması çağrısında da bulundu.

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi, ‘İş birliğiyle fırsatları çoğaltmak’ temasıyla Türkiye’nin ev sahipliğinde başladı.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen zirvede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da konuşacak. Erdoğan’ın katılımıyla zirvede yer alanlar aile fotoğrafı çektirdi.
Zirvede, Pakistan Başbakanı Şahid Hakan Abbasi, Nijerya Cumurbaşkanı Muhammadu Buhari, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Endonezya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammet Jusuf Kalla, Malezya Başbakan Yardımcısı Ahmed Zahid Hamidi, Bangladeş Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Şehriyar Alem ve Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı Hamdi Loza bir araya geliyor.

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ikili ticarette yerel para birimlerinin kullanılması çağrısında bulundu.

Erdoğan’ın konuşmasında şu konular öne çıktı.

SÖMÜRÜ YERİNE ÖZGÜRLÜK: Bu ilkeler aynı zamanda D-8’in bayrağında yer alan 6 yıldızda temsil ediyor. Savaş yerine barış, çifte standart yerine adalet, sömürünün yerine özgürlüğün olmasını tahakkül etmiştik. Son yıllarda savaşların terör eylemlerin, ekonomik krizlerin ne denli büyük yaralar açtığına şahit olduk. Afganistan’dan İran’a, Arakan’dan Suriye’ye Nijerya’ya kdar dostlarımızın yaşadıkları zorluklara şahit olduk. Neredeyse her 10 yılda bir tekrarlanan ekonomik krizlerle bugüne geldik. Bu kadar zenginliğin olduğu dünyada Afrika’daki kardeşlerimiz hâlâ temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor. İyi terörist, kötü terörist ayrımı yapılan bir dönemden geçiyoruz. İslamla teröristi bütünleştirmeye çalışanlar var. Bokoharam gibi katil sürülerini İslam’la bütünleştiriyorlar.

AKDENİZ MEZARA DÖNÜŞTÜ: Akdeniz’i mülteci kabristanına dönüştüren çaresizliğe, insanların ölüme terk edilmesinden bahsediliyor. D-8’in ilkelerine ve savunduğu ilkelere olan ihtiyaç bırakın azalmayı daha da artmıştır.

VİZE KOLAYLIĞI: Ticaretin kolaylaştırması anlamında, vizde kolaylığı, gümrük anlaşmalarına önem veriyoruz. İnşallah bu anlaşmanın uygulanması halinde şu anda 100 milyar dolar olan ticaret hacmimizin 500 dolara çıkmasını öngörüyorum. Savunma sanayi başta olmak üzere, birçok alanda ortak üretim projelerine gidebiliriz. Ulaşımdan eğitime her alanda geniş bir potansiyelimiz oluyor. Karar alma süreçlerini hızlandıracak adımlar atmalıyız. Teşkilatımızı yeni üyelerle tahkim etmemiz gerektiğine inanıyorum. Oy birliği ile çalışma mekanizması çoğu zaman tıkanacaktır. Nitelikli çoğunluk getirirsek karar almak kolaylaşacaktır.

TAKAS ODASI: Milli para birimlerimizi kullanmanın yolunu açtığımız takdirde önemli adımlar atmış olacağız. Dolar ve euro baskısı altında TL’yi eritmemize geek yok. Bir takas odası kurulması için Merkez Bankalarımızı biraraya getirelim. Cumhurbaşkanları D-8’nin önemi kavranmalı.

D-8 Ekonomik İşbirliği Örgütü 9. Zirvesi ile D-8 dönem başkanlığı, ikinci kez Türkiye’ye geçiyor. Türkiye dönem başkanlığını Pakistan’dan aldı.(DUVAR)

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ