Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,70 / Satış: 3,71
€ EURO → Alış: 4,34 / Satış: 4,36

Darbe Girişimi Sonrası İlk Anket Sonuçları

Darbe Girişimi Sonrası İlk Anket Sonuçları
  • 21 Temmuz 2016 - 23:37
  • 5.866 kez okundu

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yapılan ilk ankete göre halkın çoğunluğu darbenin arkasında Fethullah Gülen’in olduğunu düşünürken, idam cezasına da karşı çıkıyor.
StreetBees isimli bağımsız bir araştırma platformu tarafından internet ve cep telefonu uygulaması üzerinden ve yüz yüze görüşme yöntemiyle 15-17 Temmuz tarihleri arasında 2 bin 832 kişiyle görüşülerek gerçekleştirildi.
‘Darbenin arkasında Fethullah Gülen var’

Ankete katılanların yüzde 47’si darbe girişiminin arkasında Fethullah Gülen’in, yüzde 32’si iseCumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğunu söyledi. Ordudaki bir kliğin darbe girişiminde bulunduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 10.

Toplumun yüzde 82’si askeri yönetimi desteklemediğini ifade ederken, Erdoğan’ın yönetimde kalmasını isteyenlerin oranı yüzde 42. Yüzde 58 ise yeni bir lider görmek istediğini belirtti.
‘Halk idam cezasına karşı’

Darbe girişiminin ardından Erdoğan, idam cezasının tekrar yürürlüğe konmasını gündeme getirmiş, bunun milletin talebi olduğunu dile getirmişti.

Ankete göre, Erdoğan yanlılarının yüzde 92’si idam cezasını desteklerken, Erdoğan karşıtlarında bu oran yüzde 35. Toplumun genelinde ise yüzde 58’lik çoğunluk idam cezasına karşı çıkıyor.

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ