Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,95 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,63 / Satış: 4,65

Darbe Öncesinde MİT, Gülen’in Üzerinden Fark Ettiği Ayrıntı

Darbe Öncesinde MİT, Gülen’in Üzerinden Fark Ettiği Ayrıntı
  • 30 Temmuz 2016 - 12:44
  • 690 kez okundu

ABD’nin en çok okunan gazetelerinden Wall Street Journal, 15 Temmuz’daki darbe girişimi öncesinde MİT’in yaptığı istihbari çalışmalra yer verdi. Buna göre Fethullah Gülen’in aylar önce haki yeşili rengi cübbesiyle yaptığı bir video konuşmasından dahi şüphelenildiği ortaya çıktı.

Gazetenin Türk istihbarat kaynaklarının açıklamalarına dayanarak verdiği haberinde aylardır Gülen cemaati mensuplarının hareketlerinin incelenerek anlamlandırılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Buna göre MİT, Fethullah Gülen’in aylar önce haki cübbesiyle yaptığı bir konuşmadan şüphelendi. Ayrıca FETÖ üyelerinin yaptığı kriptolu konuşmalar da kırıldı. Ancak tüm bunlara rağmen Türkiye’de darbe yapılabileceğine dair kesin kanıtlara ulaşılamadı.

ÖRGÜT FARK EDİLİNCE TAKTİK DEĞİŞTİRDİJoe Parkinson ve Adam Entous imzalı haberde aktarıldığına göre MİT içindeki analistler Gülen’in vaazlerinde kullandığı kelimeler ve vücut hareketlerinde gizli mesajlar olup olmadığını inceledi. MİT tarafından izlendiklerini bilen FETÖ üyeleri, FETÖ üyesi olan tecrübeli askeri istihbaratçıların da yardımıyla iletişimlerini daha da gizli hale getirdi. FETÖ 2014 yılında ByLock adlı kriptolu mesajlaşma uygulamasını kullanmaya başladı. MİT tarafından keşfedilen ve kırılan bu gizli mesajlar sonrasında FETÖ üyesi olabilecekleri değerlendirilen 40 bin kişiyi tespit edildi. Bunlardan 600’ü üst düzey askeri yetkililerdi. Ancak Türk istihbarat kaynaklarına göre bu mesajlarda bir darbe planına rastlanamadı. byLock mesajlarının kırıldığı bahar aylarında bakanlıklar ile paylaşılınca FETÖ mensupları bunu öğrendi ve bu programı kullanmayı da bıraktı.

HAKİ CÜBBEDEN ŞÜPHELENDİLER

Mart ayında Gülen’in YouTube üzerinde haki yeşili renginde cübbesiyle verdiği vaazden şüphelenen MİT mensupları bunu da değerlendirdi ancak bir sonuca ulaşamadı. Geçtiğimiz Nisan ayında çıkan “Gülen, sohbetlerinde şifreli talimatlar veriyor”, “Yeşil cübbe giymesi darbe talimatı mı?” gibi haberlere bir videosuyla yanıt veren Gülen, “Millet aklını böylesine kaybetmişse, zannediyorum tımarhanelerle bunların hakkından gelemezsiniz.” demişti.

DARBE GİRİŞİMİ ÖNCESİ VE SONRASI YAŞANANLAR

Gazetenin haberinde darbe girişiminden dört gün önce MİT, FETÖ üyesi olduğu sanılan 600 subayın isminin Genelkurmay’a iletildiği belirtildi. Ağustostaki YAŞ toplantısında bu subayların ordudan tasfiye edilmesine karar verilince FETÖ bunu öğrendi ve darbe planları erkene çekildi. FETÖ’nün yuvalandığı Ankara Kara Havacılık Okulu ve Akıncı Üssü’nde 15 Temmuz gün içinde olağandışı hareketlilik tespit edildi. 17:30’da Hakan Fidan’ın yardımcısı bizzat Genelkurmay’a gitti. 18:00’de Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile karargahta buluştu. Akar Akıncı’ya gidip durumu yerinde görme kararı aldı. Akar, kendisini Gülen ile konuşturmayı teklif eden bir general tarafından rehin alınmıştı. Darbeciler bir saat içinde MİT merkezine de ulaştı. İki Super Cobra ve üç Sikorsky helikopteri binaya ateş açıp komando indirmeye çalıştı. Fidan, yardımcılarına, “Son kurşununuza kadar savaşın, sizi canlı ele geçiremesinler” dedi. 1.30-2.00 sularında MİT’in güvenlik ekibi, darbeci helikopterleri savuşturmak için çatıya ağır makineli tüfekler ve roket atarlar getirdi. Bu sayede hem MİT karargahı hem de Cumhurbaşkanlığı Sarayı çevresinden darbeciler savuşturuldu.

‘İSTİHBARAT ZAFİYETİ’ AÇIKLAMASI

Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı ‘istihbarat zaafiyeti’ tartışmasıyla ilgili olarak üst düzey istihbarat yetkililerinin şu sözlerine de yer verdi. “Bu istihbarat zafiyeti sadece MİT’in değil, tüm güvenlik kurumlarımızın sistemik bir zafiyetidir.” ABD istihbarat örgütlerinin MİT ile ortak çalışması karşılıklı bir güvensizliğe dayanıyordu. ABD’nin Türkiye’deki iletişimi dinlemesinde subaylara değil, militanlara odaklanıldı. FETÖ’nün darbe planları fark edilemedi, sadece “siyasi bir huzursuzluk” olduğu sanıldı.

Sputnik

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ