Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Demirtaş: Gelin Siyasetçiler Olarak Ölümleri Durduracak Adım Atalım

Demirtaş: Gelin Siyasetçiler Olarak Ölümleri Durduracak Adım Atalım
  • 05 Eylül 2016 - 17:52
  • 2.192 kez okundu

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Adalet Bakanlığı, İmralı ile ilgili kaygıları istismar ettiğimizi düşünüyor. İstismar ediyorsak bir avukatı gönder ki kötü niyetimizin önüne geç. Biz Diyarbakır’da bunun için açlık grevine girdik. İmralı’dan haber alınmazsa tehlike daha da artar. Bu mesajı doğru algılayın. Barış yolu bellidir” dedi.

 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle’nin katılımıyla HDP ve DBP Muş il örgütlerinin “Savaşa karşı barış” sloganıyla Malazgirt’te gerçekleştirdiği halkla buluşma etkinliğine katıldı.

Burada konuşan Demirtaş özetle şunları söyledi:

“Türkiye’nin 3’ni büyük partisiyiz. Biz demokrasi, özgürlükler, barış, kardeş, huzurlu ve adil bir yaşam nasıl kurabilir bunu anlatmaya çalışıyoruz.

“Sonuçta söz halkındır, karar halkındır. Sizler barışa karar verirseniz barış olur. Bu ülkenin kaderini değiştirecek olan sizlersiniz.

“Her daim partinizin yanında oldunuz. Ortada bir eksiklik varsa bizimdir. Biz halka karşı mahcubuz. Halkın duruşu dört dörtlüktür. Cesaretti dört dörtlüktür

“Bizim en acil talebimiz barıştır”

“Neye acil ihtiyaç varsa ona koşuyoruz. Bizim en acil talebimiz barıştır. Yıllardır barış diye haykırdık. 1071 tarihinde Kürt ve Türk halkı güçlü bir ittifak yaptı. Biz bu ittifakın yaptığı yerden sesleniyoruz. Aradan bin yıl geçti.

“Mevcut sorunlar ancak bir masa etrafında çözülebilir. Masayı devirip şiddette, savaşta çare aramak çaresizliktir.

“Hükümete sürekli barış çağrısı yapmamız erdemli siyaset yaptığımızdandır. İnsanlar arasında bir sorun varsa bir masa etrafında oturup, yıllarca tartışmak daha doğrudur.

“Bu ülkede toprağa düşen her can bu halkın evladır. Bu savaş duracaksa, biz HDP olarak her türlük fedakarlığı yapmaya hazırız. Siyaset çıkar için değil barış içindir.

Başbakan’ın “Çözüm mözüm yok kardeşim” sözleri

“Böyle üslup, böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? Her gün onlarca gencecik cenaze Türkiye’nin her yerine gidiyor.

“Bu kanı durdurmak bu kadar basitken ‘çözüm yok’ demek, bütün ölümlerin vebali sendedir. Bütün bu acıların vebali sendedir.

“Bir çözüm bulmak zorundayız”

“Türk ve Kürt halkının tarihi ittifak yaptığı bir yerden sesleniyorum. Gelin siyasetçiler olarak bu ölümleri durduracak bir adım atalım. Halk bunun için bizlere oy verdi.

“Ateşkes olur, İmralı’ya görüşme olur, bir şekilde olur. Formüller tartışılır, bir çözüm bulmak zorundayız.

“Biz Allahtan başka kimseden korkmuyoruz. Bu halkın evlatlarına yazıktır. Bir yerde barış yoksa orada bir tat yoktur.

“Ekonomik paketlerin ülkede huzur, barış yoksa bir anlamı olmaz. Her şeyden önce barış yap. Barışı sağlayacak olan halkın duruşudur.

“İçeride dışarıda barış istiyoruz”

“Asla geri adım atmayınız. Adil bir barış istiyoruz. İçi özgürlük dolu bir barış istiyoruz. İçeride dışarıda barış istiyoruz.

“Hükümet bunu yapmak zorunda. Bu hükümetin bir lütfu olamaz. Hükümet, devlet bunun için vardır, halkı ezmek için değil.

“Mesajı doğru algılayın”

“Zaman kaybetmeyelim, Malazgirt’ten bir kez daha sesleniyoruz. Adalet Bakanlığı, İmralı ile ilgili kaygıları istismar ettiğimizi düşünüyor.

“İstismar ediyorsak bir avukatı gönder ki kötü niyetimizin önüne geç. Biz Diyarbakır’da bunun için açlık grevine girdik. İmralı’dan haber alınmazsa tehlike daha da artar. Bu mesajı doğru algılayın. Barış yolu bellidir.

İMC

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ