Avukatların HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasına ve soruşturma dosyası için verilen gizlilik kararına karşı yaptığı itiraz, bir üst merci olan Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi. Avukatların 8 Kasım günü yaptığı itirazı değerlendirip 11 Kasım’da karara bağlayan Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği, tutuklama kararının “yasaya uygun” olduğunu savundu.

Hakimlik kararında, “Dosyanın yapılan incelemesinde delil durumunda herhangi bir değişiklik olmadığı, Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 04/11/16 tarih ve 2016 /563 sorgu ile verilen kararda herhangi bir isabetsizlik görülmediği, verilen kararın usul ve yasaya uygun olduğu anlaşılmakla aşağıdaki şekilde hüküm kurulmuştur. Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 04/11/16 tarih ve 2016 /563 sorgu sayılı kararına yapılan itirazın REDDİNE…” şeklinde hüküm kurdu.

Hakimliğin verdiği kararı ve bundan sonra yapacakları hukuksal girişimler konusunda açıklamada bulunan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, “Anayasa ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’na (CMK) göre mahkemelerin her türlü kararları gerekçeli olarak açıklanmak zorundadır. Müvekkilimin tutuklanmasına ilişkin karara yapmış olduğumuz itiraz Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nce gerekçesiz bir şekilde reddedildi. Gerek bu husustaki gerekçe ile müvekkilimin tutuklanması nedeniyle ihlal edildiğini düşündüğümüz Anayasa’nın 19’uncu maddesinde yer alan kişi güvenliği ve hürriyeti ile 67’nci maddesinde yer alan seçme ve seçilme haklarının ihlalinin tespiti açısından bir zaman Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) tedbir talepli bireysel başvuruda yapacağız” dedi.

Demirtaş, 4 Kasım günü Diyarbakır’daki evinde gözaltına alınmış, aynı gün çıkarıldığı Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, “Suç işlemeye alenen tahrik etme”, “Silahlı örgüte üye olma” suçunu işlediği iddiasıyla tutuklanmıştı. Demirtaş, aynı gün Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürülmüştü.

Hakimlik kararı nedeniyle itiraz yolları kapanan avukatlar, tutukluma kararına itiraz için AYM’ye başvurabiliyor.