Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,96 / Satış: 3,97
€ EURO → Alış: 4,65 / Satış: 4,67

Demirtaş’tan 81 İlde Protesto Çağrısı!

Demirtaş’tan 81 İlde Protesto Çağrısı!
  • 27 Ekim 2016 - 16:58
  • 2.479 kez okundu

Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmalarına ilişkin belediye binası önünde açıklama yapan Selahattin Demirtaş, “Halkımıza tek bir zarar gelmesine karşıyız. Ama kimse bize boyun eğdiremez. Kellemiz gidebilir ama dimdik ayakta duracağız” dedi.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanlarının gözaltına alınmasının ardından kente gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, belediye binası önünde basın açıklaması yaptı. Kışanak ve Anlı’nın gözaltına alınmasına tepki gösteren Demirtaş, “Kimse belediyelerimizi şiddete, teröre destek verdi diye suçlayamaz. İlla suçlayacaksanız Gökçek’e Kadir Topbaş’a bakın” dedi.

Belediye önünde toplanan kalabalıkla birlikte basın açıklaması yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, internet kesintilerine değinerek muhalif kanalların kapatılmasını eleştirdi.

‘Kellemiz gidebilir ama dimdik ayakta duracağız’

Halka çağrıda bulunan Demirtaş, şöyle devam etti: “Ev ev gezeceğiz, yüreklere dokunacağız. Herkes her yerde barışçıl demokratik protesto hakkını 81 ilde kullanmalıdır. Hukuksuzluk var ortada. Biz ne trafiği kapatmak isteriz. Ama gösteri ve protesto hakkımızı da kullanmak isteriz. Esnafımıza, halkımıza tek bir zarar gelmesine karşıyız. Ama kimse bize boyun eğdiremez. Kellemiz gidebilir ama dimdik ayakta duracağız. Sonuç alıncaya kadar gideceğiz. Asla geri adım atmak yok.”

Demirtaş’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

“Hiç kimsenin hakkı adalet karşısında suç işlemeye yoktur. İster cumhurbaşkanı olur, ister belediye başkanı ister normal vatandaş olur. Hiçbirimizin suç işleme özgürlüğü yoktur. Ama adil, tarafsız, bağımsız bir mahkeme olmalı ki karşımızda bizlerde gönül rahatlığıyla yargılanmayı kabul edelim. Bizim karşı olduğumuz şey yargılanmak değil. Ortada yargı diye bir şey yok. AKP’nin hukuk komisyonları beni niye yargılıyor ya? Ben AKP’nin hukuk komisyonu haline gelmiş bir savcıya ifade vermek zorunda mıyım?”

“Sayın Anlı ve Sayın Kışanak başta olmak üzere belediye başkanlarımız her dönem en iyi imkanlarını barış olsun diye seferber ettiler. Kimse belediyelerimizi şiddete silaha teröre destek vermekle suçlayamaz. Teröre destek verdi diye belediyeleri mi suçlamak istiyorsunuz. Kendi belediyelerinize bakın. Ankara’ya bakın, İstanbul’a bakın. Kadir Topbaş’a bakın, Gökçek’e bakın. İstanbul’u, Ankara’yı cemaate peşkeş çekmiş. Buyurun belediyenin bir tek kuruşunun dağa bayıra, PKK’ye gittiğini ispatlayın ispatlayabiliyorsanız. Değil Kışanak ve Anlı. Bizler de istifa edeceğiz. Bir tek kalem ispatlayın görelim. Bunların hepsi yalandır.”

“Şimdi belediye başkanlarımız serbest bırakılıp, göreve iade edilene kadar direniş var. Yok, öyle yağma. Kayyum atamayın dedik. Halk karar versin dedik. Cesaret edemediler. Şimdi gündem erken seçim değil. Biz belediye başkanlarımızın göreve iade edilmesini istiyoruz. Çaldığınız, gasp ettiğiniz halk iradesini iade edeceksiniz. Başka türlüsünü asla kabul etmiyoruz.”

BasHaber

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ