Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,85
€ EURO → Alış: 4,53 / Satış: 4,55

Demirtaş’tan ‘Ayrı Parlamento’ ve ‘Erken Seçim’ Açıklaması

Demirtaş’tan ‘Ayrı Parlamento’ ve ‘Erken Seçim’ Açıklaması
  • 12 Mayıs 2016 - 11:34
  • 1.058 kez okundu

Ayrı bir bölge parlamentosu istediklerini söyleyen Selahattin Demirtaş, İzmir ve İstanbul’un da ayrı bir parlamento kurabileceğini söyledi.

Gündeme değerlendiren Demirtaş önemli açıklamalarda bulundu. Dokunulmazlıklar konusunda AKP’yi eleştiren Demirtaş bir erken seçimin olabileceğini söyledi.

Ufukta Erken Seçim Var

Demirtaş, ufukta bir erken seçim görülüp görülmediği ile ilgili soruya “Görünüyor, ihtimaldir. Bu anayasa değişikliği, MHP’nin kongresi, bütün bunlar bir erken seçim olasılığını güçlendirebilir” yanıtını verdi.

AKP’nin Haziran ayında TBMM’ye getireceğini açıkladığı ‘Partili Cumhurbaşkanı’ ile ilgili yasa teklifini değerlendiren Demirtaş, şöyle dedi:

AKP 330’u Bulamaz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dokunulmazlıklar konusunda milletvekillerinin Anayasa değişikliğiyle ilgili oy kullanırken, vicdani kanaatlerine göre hareket edeceklerini, 3 diğer partide de önemli ölçüde mevcut düzenlemenin büyük bir yanlış içerdiğini bilen ve inanan çok sayıda milletvekili olduğunu düşündüğünü söyledi. AK Parti’nin Meclis’teki oylamada 330’u bile bulamayacağını iddia eden Demirtaş, şöyle devam etti:

Mesele HDP’nin Meselesi Değil

“Çünkü doğru olan budur. Ortada Anayasa, siyasi ahlak, siyaset ve ülkenin genel durumunu zora sokacak bir teklif var. Parlamenterler bile bile, sarayın darbesini pekiştirecek, böylesine yanlış bir teklife ‘Evet’ diyerek, tarihi bir vebale ortak olmamalıdır. Parlamentodaki bütün milletvekillerine çağrı yapıyorum. Mesele, mevzu HDP’nin değil. Siz belki HDP’den siyasi olarak intikam almak için bir yol olarak bunu öngörenleri tatmin etmek isteyebilirsiniz.

Evet Oyu Ülkeyi Kaosa Sürükler

Ama yapacağınız şey, kullanacağınız ‘Evet’ oyu, ülkeyi daha büyük bir kaosa sürükleyecektir. İnanın ki bu kaostan en az zararla çıkacak olan da HDP’dir. Biz dokunulmazlığımız kalksa, tutuklansak da, bu süreçten çıkmayı bileceğiz. Fakat, Türkiye’nin büyük bir kısmı bu süreçte kaybedecektir. Ben inanıyorum 330 dahi bulunamayabilir. Bu teklif yasallaşmadan parlamentodan çekilebilir, en mantıklısı ve makulü bu olur.

CHP’li Vekiller Yanlışın Farkında

Bildiğim kadarıyla CHP parti yönetimi ‘Hayır’ oyu kullanma kararı aldı. Bence CHP’den çıkacak ‘Evet’ oyları fire olarak görülmelidir. CHP’de çok sayıda vekil, gidişatın yanlış olduğunun farkında. HDP’ye de eleştirileri var, bunu anlayabiliyoruz. Evet oyunun çok büyük bir felakete yol açacağını ve yanlış olacağını bilen çok sayıda milletvekili var. Ben onların da AKP ve MHP’deki bazı milletvekillerinin de doğru tutum alacağını düşünüyorum.”

“Sadece Kürtler İçin Ayrı Bir Parlamento Demiyoruz”

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, TBMM’de dokunulmazlıklarının kaldırılması ve bazı milletvekillerinin tutuklanması durumunda bölge parlamentosu açılabileceği ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

Parlamento Kimsenin Babasının Malı Değil

“Parti programımızda, Türkiye’de merkezi parlamentonun yanında bölge parlamentolarının da olmasının çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Başından beri zaten bunu savunuyoruz. Eğer bize gerçekten ‘Merkezi parlamentoda bulunamazsınız, buradan sizi atacağız’ derlerse, Türkiye’de bölge parlamentolarının örgütlenmesi gerekir. Bu Türkiye’nin bölünmesi değil, demokrasisinin, birliğinin güçlenmesi anlamına gelir. Parlamento kimsenin babasının malı değil.

Türkiye’ye Bölünmeye Götürecek Tek Şey…

Ne bizim, ne de başkasının. Halkın ortak değer ve iradesidir. Bölge, kent parlamentoları, TBMM’yi güçlendirir, zayıflatmaz. TBMM, 80 milyonluk bir ülkeyi 550 milletvekiliyle yönetecek bir durumdadır. Yetkisini paylaşmalı, yerele devretmelidir. Bizi parlamentodan attıklarında biz bu seçeneği devreye koymaktan çekinmeyiz. Bu Türkiye’nin aleyhine, zararına, Türkiye’yi bölünmeye götürecek şey değil. Tam tersine demokrasisi mücadelesini güçlendirecek bir şeydir. Biz bunu söylerken,’Sadece Kürtler için ayrı bir bölge parlamentosu’ demiyoruz.

 

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ