Çaldıran Ajans -
$ DOLAR → Alış: 3,83 / Satış: 3,84
€ EURO → Alış: 4,51 / Satış: 4,52

Dengir Fırat’tan Başkanlık ve Hilafet Açıklaması

Dengir Fırat’tan Başkanlık ve Hilafet Açıklaması
  • 08 Mayıs 2016 - 16:47
  • 516 kez okundu

HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, amacın HDP’yi baraj altında bırakarak erken seçime gitmek olduğunu belirtti ve “Bu süreçte daha fazla kutuplaşmaya başvurulacak” uyarısında bulundu.

HDP Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, İktidar partisindeki son süreci ve olası siyasi gelişmelere ilişkin ANF‘ye önemli açıklamalarda  bulundu.

HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, Türkiye Cumhurbaşkanı ‘başkanlık sistemi’ diyor ama yanlış anlaşılıyor. Anayasal anlamda başkanlık sistemi, kuvvetlerin birbirinden ayrılması ama birbirlerini de kontrol edebilmesidir; Amerikan usulüdür. Cumhurbaşkanı’nın kafasındaki ise böyle değil. Kendisi ‘Türk usulü başkanlık’ diyor. Ortadoğu tipi başkanlık sistemi aslında. Baas rejimlerinde görünen, Suriye’de, Irak’ta Saddam döneminde olduğu gibi. Hatta Libya’da olduğu gibi otoriter, diktatoryal bir sistem istiyor. Bu da tamamen kuvvetlerin tek kişide birleşmesi; yürütme, yasama ve yargının tek kişinin kontrolü altında olmasıdır. Bunun başkanlık sistemiyle ilgisi yoktur. Onun için de kendisi ‘Türk usulü başkanlık’ diyordu. Bunlarla otoriter ve diktatörlüğe varan sistemden bahsediliyor. Zaten orada başbakan yoktur; yürütmenin başı başkandır. Dolayısıyla bir tezat vardı… Anayasa gereği bir cumhurbaşkanının yanında bir de başbakan vardı. Şimdi sorumluluk Başbakan’da olmasına rağmen tokmak Cumhurbaşkanı’nın elindeydi. Bu çatışma başından beri belliydi. Başbakan atandığında da bunun uzun sürmeyeceğini söylemiştim.

Karar İçin Saray’da Toplanılacak

“Yeni başbakanın herhangi bir etkisi olmayacak. Erdoğan Ortadoğu tipi başkanlık ile özünde diktatörlüğü hayata geçirmeyi hedefliyor. Gelecek olan kişi usulen orada var olacak ama bütün kararlar Cumhurbaşkanı tarafından alınacak. Şunu da göreceğiz; Bakanlar Kurulu -ki aslında Bakanlar Kurulu da olmayacak; ‘bakanlık sekreterliği’ anlamında olacak- sıkça Saray’da toplanacak. Saray’da kararlar aldıklarını göreceğiz.

Hdp’nin Baraj Altında Bırakılması Ve Erken Seçim Planı Var

“Bence HDP’nin ve MHP’nin baraj altında bırakılmasıyla, Kasım ayında veya en geç 2017’nin bahar aylarında erken seçimle tek başına anayasayı değiştirecek güce erişmeyi planlıyorlar. Böylece anayasal değişikliğe gidileceği kanısındayım. Dolayısıyla, HDP’li vekillerin Meclis’in dışına itilmeleri, MHP içinde yaratılan başkanlık kaosu tamamen buna yöneliktir. Meclis ilk açıldığında partiler arası anayasa komisyonu kuruldu ama o komisyon usulen kuruldu. Biliniyor ki, bu şekilde anayasa yapmak mümkün değil; dört ayrı partinin anayasa konusunda mutabakat sağlaması mümkün değildi. ‘Buyurun anayasa yapalım dedik ama olmuyor’ demek içindi. Kısa süre içinde de AKP kendi anayasasını Meclis’e getirecek ama bunun da geçmesi mümkün olmayacak. Bu sefer de ‘beraber yapamadık, getirdiğimizde de karşımıza çıkıyorlar; çoğunluğu verin de anayasa yapalım’ diyecekler. Suriye politikası, Rus uçağının düşürülmesi ve özellikle de HDP üzerinde oynanan oyunlar, diktatörlüğe erişebilmenin vasıtası.

MHP’ye  Gerek Kalmadı

“AKP, MHP’nin temsil ettiklerini MHP’den daha iyi yapar hale geldi. MHP’nin de sağına düştü. Dolayısıyla MHP’nin varlık sebebi ortadan kalktı. Bir de ihtilafa sokularak parçalanması söz konusu oldu. MHP’nin var olması için siyasi gerekçesi kalmadı. 1 Kasım’daki seçimlerde de en büyük kayba MHP uğradı; yüzde 7-8 puanı AKP’ye kaptırdı.

Hilafet Gündeme Gelecek

“Sünni İslam aleminin hilafeti de gündeme gelecek. Hatta bunun da ötesinde bir yerde mehdilik yani İslam alemini kurtaracak görevli, diyebileceğimiz yerde kendini görmeye başladı. Allah tarafından görevlendirilmiş biri olarak kendini görmeye başladı. Danışman mekanizması tamamen ortadan

Etiketler: / / / / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ